Milena Drtinová připravila pro Prácheňské muzeum v Písku výstavu Dvě tváře...

Milena Drtinová připravila pro Prácheňské muzeum v Písku výstavu Dvě tváře ženy. Vystavené předměty pocházejí z její sbírky. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Sbírá módní doplňky z první poloviny 20. století. Uvidíte je v Písku

  • 0
Ráda se pohybovala na půdě babiččina domu. Nejčastěji nacházela porcelán či brože. Milena Drtinová z Písecka má ale slabost hlavně pro korálkové kabelky. O svou sbírku se rozhodla už podruhé podělit s veřejností. Výstava v Prácheňském muzeu v Písku začala v neděli ráno.

Milena Drtinová sbírá módní doplňky z let 1900 až 1940. Doma je shromažďuje téměř 30 let. "Bylo to něco přirozeného. Určitě jsem to nedělala za účelem obchodu. Spíše z nostalgie našich babiček. Všechny takové věci oceňuji a moc se mi líbí. Dnes už se, bohužel, nic takového nevyrábí," vypráví Drtinová.

V píseckém muzeu návštěvníci uvidí její velkou sbírku vějířů nebo kabelek se zvířecími hlavami, které tvoří její přední část.

"Mou srdeční záležitostí jsou korálkové kabelky s mysliveckými motivy. Krásně na nich poznáte desítky hodin rukodělné práce. Druhou nejcennější věc pro mě představují smaltované věci. Smalt se vypaloval v pecích a zdobily se jím porcelánové flakonky nebo dózy na šperky," vysvětluje sběratelka.

Její sbírka čítá několik tisíc kusů. Jsou mezi nimi i drobné předměty, mezi něž se řadí také kloboukové jehlice - moderní, ale velmi nebezpečný doplněk.

"Váže se k nim hodně zajímavý příběh. V roce 1911 totiž účetní Epsteinová píchla jehlicí průvodčího v tramvaji. Řešilo se to soudním procesem a účetní z něho vyšla s pokutou dvě koruny. Od té doby musejí být chráněny uzávěrem," vypráví Drtinová.

V dnešní době své úlovky nachází hlavně ve starožitnictvích a bazarech. Někdy prý ani sami provozovatelé nevědí, co se u nich skrývá za poklady.

"Mám ráda procházku po staré Praze a návštěvy místních starožitnictví. Vždy se těším, na co narazím," říká nadšeně Drtinová.

Výstavu, která potrvá do 1. září, připravovala přes dva měsíce. "Zabrala mi hodně času a zcela určitě by se neuskutečnila bez technické odborné asistence a pomoci Václava Kačaby. Těším se na to, co na ni řeknou návštěvníci. Doufám, že bude mít stejnou odezvu jako ta v Praze," sdělila Drtinová, která uvažuje o stálé expozici v zámku Zalužany.