11:28aktualizováno  11:28
Kouzlo motokrosu znají dobře hlavně starší generace. Jihočeši v něm vládli nejen jezdecky, ale i ve výrobě motocyklů ČZ. Ve Strakonicích se scházeli špičkoví jezdci také z dnešního endura či ze silnice, protože tu byli zaměstnaní.
Motokros- ilustrační snímek

Motokros- ilustrační snímek | foto: Milan Maxapro iDNES.cz

Odtud vyráželi do světa. Motokros byl jednou z nejsilnějších disciplín. Strakonice 'nakazily ' i další města v kraji. Silná základna stovek jezdců zaručovala zájem o motokrosové závody všech kategorií.

Teď si tehdejší slávu připomenou v Jiníně. Pořádají tu šestý závod otevřeného mezinárodního seriálu LR Cosmetic/Ados Cup, který se jede ve třech třídách.

Hned dva jezdci z jihu Čech vedou celkové pořadí. Veterány šéfuje Jan Mrázek, nejprestižnější třídu Open MX3 MartinMichek. Oba mohou v Jiníně slavit titul. Jejich velký náskok je k tomu pobízí. Oba startují za Orion Litomyšl - RS Petrol Team. Mrázek má stroj Suzuki, Michek KTM.

Třída MX3-Open: Martin Michek

Michek ukázal nedávno v Kramolíně, kdo je šéfem. Vyhrál. "Bohužel, letos titul velmi pravděpodobně neobhájím," smířil se obhájce z Open MX3 Jiří Čepelák s realitou.

"Takže měním svůj cíl na boj o druhé místo. Areál v Jiníně je špičkový, líbí se mi i tamní trať. Existují tedy předpoklady pro pěkné závody," dodal Čepelák.

"Motorka drží perfektně a dobře se cítím i já. Udělám všechno pro to, abych v šampionátu skončil mezi prvními třemi," prohlásil další zájemce o pocty Petr Bartoš. "Po posledním závodě mistrovství Evropy v Bulharsku jsem zůstal s manželkou týden u moře, ale po návratu jsem se zase pustil do pořádného tréninku. Snad také v Jiníně se dostanu na stupně vítězů," přeje si.

Další Jihočech zůstal skromný. Zdeněk Blábolil však má dobrou sezonu. "Touto dobou mám na motorce najeto tolik, kolik špička v březnu," prohodil. "Připravuji se na mistrovství republiky stejně jako na krajský přebor, nerozlišuji to."

V krajském přeboru byl letos hodně vidět. "Byl bych rád, kdyby se mně Jinín alespoň zčásti povedl tak jako závod v Kramolíně." Tam se mu dařily starty a jezdil v první desítce nejlepší třídy. Byl jedenáctý a dvanáctý, celkově dvanáctý. "Byl bych rád, kdyby se mi závod v Jiníně alespoň zčásti povedl jako ten kramolínský," řekl ještě Zdeněk Blábolil před zítřejším závodem na jihu Čech.

Na stroji píseckého výrobce Vladimíra Máchy VM Motor letos závodí Michal Gregor. V Kramolíně byl dvakrát sedmnáctý a celkově skončil na stejném místě. Závod hodnotil jako nepovedený. "Do Jinína se moc těším a doufám, že při nás bude trochu stát štěstí a povede se nám i lepší výsledek," prohlásil Michal Gregor.

Jinín nebude jediným z vrcholů motokrosové sezony v kraji. V Kaplici se připravují na sobotu 22. října, kdy se zde v Blanské kotlině pojede prestižní mistrovství republiky družstev.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Vpravo je je písecký útočník Miroslav Slepička.
Slepička o svém angažmá v Písku: Chci tady něco dokázat

Po roce a půl v I. A třídě se útočník Miroslav Slepička vrací do vrcholového fotbalu.  celý článek

Po 28 letech se druholigový fotbal Táborska přesunul z odlehlého lesního areálu...
Fotbal se vrátil do Tábora. Zajímalo to 1 300 diváků

Po 28 letech šli fanoušci v Táboře na druhou fotbalovou ligu. Na stadionu v Kvapilově ulici přivítalo domácí Táborsko ve druhém kole soutěže pražskou Olympii....  celý článek

Českobudějovičtí hokejisté oslavují gól proti Slavii.