Podle ředitele šumavského parku Jana Stráského budou výsledky jeho snah o záchranu stromů viditelné nejdřív za rok.

Podle ředitele šumavského parku Jana Stráského budou výsledky jeho snah o záchranu stromů viditelné nejdřív za rok. | foto: iDNES.cz

Zachraňuji stromy před kůrovcem, uvidíte za rok, říká „ropák“ Stráský

  • 36
V anketě ekologické organizace Děti Země si ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský vysloužil Ropáka. Argumenty pro udělení anticeny se mu nelíbí, považuje je za zkreslené. Podle něj budou příznivé výsledky jeho způsobu boje s kůrovcem vidět nejdřív za rok.

"Moje základní role je zachránit na Šumavě co nejvíc stromů. Provádím to v době, kdy se hodně věcí nedá vrátit. Jestli to je úspěšné, nebo ne, k tomu máme různé argumenty, čísla, počty, nicméně návštěvníci vidí každý den ubývat další a další hektary lesa, a to ještě bude pokračovat. Věřím tomu, že jsme určité úspěšné kroky k likvidaci kůrovcové kalamity provedli, ale o tom se přesvědčíme nejdříve za rok," řekl ředitel Stráský.

Když vybírá ze svých plánů ty, které se mu nedaří, hovoří o potížích s dostupností a prostupností Šumavy.

"Tam zdaleka nejsme spokojeni, jsou místa, kam by se lidé mohli podívat a nemohou. V argumentech v anketě Ropák byla uvedena také silnice z Nové Pece na Chlumkovou, o které se diskutuje už léta a je velmi nebezpečná. Umožňuje našim lidem, aby se po ní dostali do Rakouska a především ke středisku Hochficht. Jestli ji neopravíme, budou muset jezdit po cestách vedoucích chráněnými zónami parku mnoho desítek kilometrů navíc," varuje ředitel.

Ropákem roku je ředitel Stráský

Přečtěte si, co vytýkají ekologové šéfovi národního parku

Na hraniční přechod Modrý sloup na Šumavě by mohli už letos chodit turisté z Březníku údolím podél Luzenského potoka. Nejnovější studie ukazuje, že tam provoz nebude škodit chráněným tetřevům hlušcům.

"Jsou k dispozici výsledky rozsáhlého monitorování tetřevů, které dávají naději na otevření přechodu Modrý sloup. Nejvíce nevhodná cesta na Modrý sloup je ta, která byla dva roky provizorně otevřena, tedy cesta z Březníku na Špičák a z něj na Modrý sloup," shrnul závěry průzkumu Stráský.

Přestože ještě není rozhodnuto o celoročním provozu na stezce Luzenským údolím, je už jisté, že bude od 15. července do 30. listopadu.

Podle někdejšího vyjádření ministra životního prostředí měl vést šumavský park ředitel Stráský osmnáct měsíců. "Rok a půl uplyne podle mých propočtů 15. srpna. Smlouvu mám na dobu neurčitou a pan ministr se mnou o žádném termínu ještě nejednal," sdělil ředitel.