V Tismenickém potoce plavou uhynulé ryby, které se udusily bahnem z Jordánu.

V Tismenickém potoce plavou uhynulé ryby, které se udusily bahnem z Jordánu. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Bahno vyplavené z Jordánu po protržení hráze zadusilo tisíce ryb

  • 4
Tisíce ryb z Jordánu uhynuly. Po protržení provizorní hráze, která kvůli odbahnění rozdělovala nádrž na dvě poloviny, se dostaly spolu s bahnem do Tismenického potoka a Lužnice. A právě bláto je nyní problém nejen pro ryby, které zadusilo. Podle kritiků se do řeky splavilo to nejzávadnější bláto, jaké na dně rybníka bylo. Táborská radnice to odmítá, ale rozbory toho, co se dostalo do povodí, zatím neexistují.

Vtip, který v Táboře nyní nejčastěji uslyšíte, je, že rybník Jordán je už odbahněný. A nebyly potřeba ani bagry. V pátek ráno se totiž protrhla hráz, která rozdělovala nejstraší údolní nádrž ve střední Evropě na dvě poloviny právě kvůli odbahnění rybníka za 460 milionů korun.

"Do Lužnice se spláchla zejména horní vrstva bahna. Ta na základě našich rozborů obsahovala 40 až 50 mikrogramů arsenu na kilogram. Nejvíce tohoto bahna bylo v blízkosti hráze a budované výpusti," kritizuje místostarosta Plané nad Lužnicí Jiří Rangl, který je i členem sdružení Za zdravou Planou.

V pátek 28. prosince se protrhla provizorní hráz rozdělující nádrž Jordán v Táboře.

Právě to bojuje už roky s Táborem, že nechce na svém katastru bahno z Jordánu, které má končit v pískovně Hůrka. Planá celou dobu tvrdí, že část bahna obsahuje i víc arsenu než 30 mikrogramů na kilogram. Takové bahno už se nesmí podle zákona vyvážet na skládky.

Táborská radnice naopak kritiku Plánských mírní s tím, že nemá žádné rozbory toho, co se vlastně do Lužnice dostalo. "Až se stabilizuje průtok v řece, tak se zmapují prostory, kde došlo k uložení bahna, což předpokládám, že bude u jezů. Kolik kubíků bahna se odplavilo, se odhadnout nyní nedá, nicméně šlo o sediment, který se vznášel pod hladinou a vodou se naředil jedna ku třiceti nebo padesáti. Hovořit o tom, že sediment je jedovatý, je hloupost," říká vedoucí životního prostředí Tábora Jan Fišer.

"Ryby měly žábry plné bahna"

Tábor už ovšem naznačil, kdo podle něj může za prasklou hráz: počasí spojené s oteplením a táním sněhu a obtížnost celé stavby. Radnice ve středu zveřejnila první posudek projektanta odbahnění Jordánu Daniela Vaclíka, který popsal, že hráz praskla proto, že byla nasypána u břehu na hladké skále, o níž nikdo dopředu nevěděl.

"Jsme přesvědčeni o tom, že dané řešení nemělo v daných podmínkách plné nádrže a objektivní neznalosti přesných inženýrsko-geologických podmínek výraznější alternativu," píše Vaclík v posudku, který má MF DNES k dispozici.

Protržení hráze označuje za krátkodobý kolaps, se kterým je potřeba při podobných stavbách počítat a negativní dopady podle něj měl incident jen na staveništi.

V povodí Tismenického potoka Lužnice však uhynuly tisíce ryb z Jordánu. "Žábry měly plné bláta. Samozřejmě ryby, které zůstaly v Jordánu, v jarních měsících slovíme," dodal jednatel Štičí líhně Esox v Táboře Oldřich Pecha, jehož podnik odlov ryb před odbahněním zajišťuje.