Sportovní hala v Českých Budějovicích.

Sportovní hala v Českých Budějovicích. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Z opravy haly je stavba nové. Budějovice chtějí větší centrum sportu

  • 6
České Budějovice budou muset sehnat čtvrt miliardy korun na nové multifunkční sportovní centrum u Vltavy. Stavbu chce radnice zahájit už za rok. V květnu představí veřejnosti projekt s dvěma halami.

Moderní tribuny, lepší komfort pro fanoušky, místo jedné dvě haly a více prostoru pro sportovce. V Českých Budějovicích už delší dobu město ve spolupráci s volejbalovým klubem Jihostroj připravuje obnovu zastaralé sportovní haly u Vltavy.

Plány na kompletní rekonstrukci jsou však překvapivě minulostí, MF DNES zjistila, že se bude stavět úplně nové multifunkční centrum. To znamená, že se proti prvním předpokladům projekt pořádně prodraží. Vedení města předpokládalo, že se vejde do ceny kolem 150 milionů korun. Současný odhad říká, že to bude minimálně čtvrt miliardy.

Radnice se musí začít ohánět, aby našla dostatek prostředků. Projekt od Atelieru 8000 hodlá vedení Budějovic představit v polovině května na jednání zastupitelstva.

„Harmonogram pořád běží, jak jsme se domluvili. Do konce roku by mělo být vydané stavební povolení, na začátku příštího roku bychom vyhlásili výběrové řízení. Se stavbou by se tak mohlo začít v květnu, či červnu roku 2018,“ sdělil náměstek primátora František Konečný (ANO).

Dodal, že to znamená i přípravu financování v souvislosti se sestavováním rozpočtu. Prvních přibližně 100 milionů korun by nemusel být až takový problém. Pak je možné, že by na akci přispěl také Český volejbalový svaz. Město tomu jde naproti třeba tím, že získalo další pořadatelství Světové ligy, a dokonce mistrovství světa ve volejbale hráčů do 21 let. Prestižní akce budou letos v Budvar aréně a město ji organizátorům pronajme v podstatě jen za energie.

Podoba nového centra není veřejná

Ale zpět k multifunkčnímu centru. Na jeho vybudování i s přispěním svazu by stále chybělo více než 100 milionů. To by pravděpodobně bylo nutné řešit úvěrem, protože dotační programy na podobné akce nejsou vypsané.

Celý proces je netradiční v tom, že projektovou dokumentaci nechává u Atelieru 8000 zpracovat klub VK Jihostroj, který ji následně jako dar předá městu. Podoba zatím není veřejná, protože ještě není definitivní, ale například členové sportovní komise na magistrátu a někteří zastupitelé už prezentaci centra viděli.

„Víme o posunu, že se bude stavět nový objekt, a bude nutné sehnat více peněz. Vycházíme z toho, že město novou sportovní halu potřebuje. Změna filozofie a vyšší cena nejsou automaticky kritériem pro zastavení akce. Jsme připraveni o centru s koaličními partnery dál jednat a podpořit i získání peněz,“ reagoval radní pro oblast sportu Michal Šebek (ODS).

Potvrdil, že platí, že by měla vzniknout velká hlavní pro 2 000 a druhá menší hala pro 200 diváků. „Ještě se trochu rozcházíme, kterou stavět první,“ dodal Šebek. On je pro variantu postavit nejdříve tu vedlejší a získat nové prostory.

Jedna soutěž už nevyšla

Nejvíc zajímá budoucí podoba centra samotné sportovce, kteří současný areál využívají. Další kluby však zatím neměly možnost do projektu nahlédnout nebo třeba upozornit, co v dnešní hale chybí.

„Odhlasovali jsme, že pozveme zástupce sportovců, aby i oni mohli dát své připomínky. Například, zda je dostatek prostor pro úklid koberců pro gymnastky či mantinelů pro florbalisty,“ vysvětlil předseda sportovní komise Jiří Filip (ČSSD).

Nejvíce na projektu oceňuje, že přibude jedna hala, ta hlavní bude vhodná i pro špičkové mezinárodní zápasy a lepší zázemí získají i diváci. „Ptali jsme se na rekonstrukci, ze které sešlo. Postupně se částka vyšplhala tak vysoko, že by byla jen o deset milionů nižší než stavba nové haly a stála by na starých základech,“ dodal Filip. Malé minus našel v tom, že se v novém centru nepočítá s posilovnou.

Celá věc má ještě jeden zajímavý prvek. Budějovice v minulém volebním období vyhlásily architektonickou soutěž na Centrum halových sportů. Mělo vyrůst na místě současné haly. Do soutěže dorazila více než padesátka návrhů. Ani jeden z finalistů se nevešel do požadované ceny za stavbu, jež byla 277 milionů korun. Přesto je komise poslala dál.

I tím odstartovala řadu komplikací. Z vítězného návrhu rovněž od Atelieru 8000 nakonec nic nebylo. Předseda antimonopolního úřadu soutěž zrušil. Věc dodnes není vyřešená. Budějovice vyplatily peníze za druhé a třetí místo. Dohromady 750 tisíc korun, o které se soudí.