V budově bývalé České spořitelny otevřeli Muzeum milevských maškar.

V budově bývalé České spořitelny otevřeli Muzeum milevských maškar. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Muzeum milevských maškar obsadilo i trezor bývalé banky. Je jediné v Česku

  • 0
Milevsko se pyšní nejstarším a také největším masopustním průvodem v České republice. A od čtvrtka drží další prvenství. V budově bývalé České spořitelny na náměstí Edvarda Beneše se otevřelo Muzeum milevských maškar. Nikde jinde v republice masopustní průvod vlastní expozici nemá.

První výstavní místnost obsadila bývalý trezor. Místo, kam se lidé běžně v bankách nepodívají, hlídá figura četníka a nechybí ani účetní. Lidé si v něm mohou prohlédnout dobová platidla. V dalších vitrínách jsou k vidění i přes 80 let staré masky, třeba draka nebo medvěda.

Dalších třicet figurín vítá návštěvníky v prvním patře v hlavním sále muzea. A mnohé z nich pamatují hodně. Některé kostýmy koupilo milevské sdružení v 60. letech od Národního divadla, další si lidé udělali sami. Hlavy s maskami pocházejí z dílny firmy v Zákupech, která se specializuje na výrobu masek už od roku 1844.

Maškarní průvod v dnešní podobě v Milevsku chodí už od roku 1862. V zástupu dráteníků, žebráků, dalších postav a zvířat nechybí Bakus. Postava, se kterou už od středověku lidé slavili konec masopustu.

„Při průvodu býval pohřbíván do sněhu na zamrzlém potoce a často se stávalo, že se propadl pod led. Všichni z toho měli pak ohromnou legraci. Jenže v roce 1864 zůstal jeden z představitelů Bakuse ve vodě moc dlouho, onemocněl a zemřel. Protože úřady neměly příliš pozitivní přístup k průvodům, které vlastně byly parodií církevního obřadu, využily situace a průvody s Bakusem zakázaly,“ popisuje vedoucí muzea maškar Jan Pokorný.

Nezakázaly ale průvody maškar jako takové. Masky tak chodily dál a během několik let se k nim vrátil i Bakus. „I když průběh měly trochu jiný než dříve. Už v 60. letech existovaly dva průvody s Bakusem, podomní a pouliční. V obou byl Bakus pořádně při těle. Při podomním měl oblečení vycpané hrachovinou a zavázané u kotníků, aby měl kratší nožičky. V pouličním byl podle podání etnografa Štěpána Dvořáka v bílém a byl vycpán peřinami,“ vysvětluje Pokorný.

V sobotu projde městem průvod, v němž bude tisíc masek

Atmosféru starých časů umocňují fotografie na zdech i druhá část muzea. V kinosále jsou k vidění záznamy dobových průvodů. „Milevské maškary poprvé natáčel v roce 1934 Filmový týdeník. Tento film k dispozici nemáme, ale máme už z dalšího roku. Pokračuje pak od roku 1947 až do 70. let,“ podotýká Jan Pokorný.

Z muzea si mohou hlavně malí návštěvníci odnést kromě zážitků i svou vlastní masku. K její výrobě je určena třetí místnost muzea se stolky a připravenými barvami.

A v sobotu 25. února mohou lidé zažít i skvělou atmosféru průvodu se zhruba tisícovkou masek a alegorickými vozy naživo. Letošní 155. ročník vyrazí ve 14 hodin od domu kultury. Motto je jasné - Maškary den velký mají, muzeum své otvírají.

„Milevské maškary jsou akcí, jež proslavila naše město v České republice i v zahraničí. Jsme na ně patřičně hrdí. Muzeum tak bylo logickým krokem. Chceme, aby lidé, kteří průvod nestihnou, mohli přijet do Milevska kdykoliv během roku a udělat si představu o tom, jak to u nás chodí,“ vysvětluje autor nápadu na zřízení muzea a předseda maškarního sdružení Karel Procházka.