Letecké muzeum v Deštné vystavuje napodobeninu pumy, která dokázala simulovat jaderný výbuch. Na snímku je vedoucí muzea Radek Novák.

Letecké muzeum v Deštné vystavuje napodobeninu pumy, která dokázala simulovat jaderný výbuch. Na snímku je vedoucí muzea Radek Novák. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

V jihočeské Deštné je k vidění cvičná napodobenina atomové bomby

  • 7
Letecké muzeum v Deštné na Jindřichohradecku získalo unikátní napodobeninu atomové bomby, která sloužila k výcviku československých pyrotechniků. Cvičná jaderná puma má obří rozměry, váží 480 kilogramů a její délka přesahuje tři metry. V muzeu bude k vidění do podzimu.

Puma byla dosud v přísně střeženém policejním skladu a až nyní si ji mohou lidé prohlédnout v muzeu. Původně nesla pouzdra s červeným fosforem, trhavinu a desítky litrů petroleje.

"V současné době je jediná svého druhu, která je na území České republiky," říká  pyrotechnik Karel Ludvík, který vyučuje na Vyšší policejní škole v Pardubicích.

Cvičná jaderná bomba IAB 500

Imitovala vnější účinek vzdušného, nebo pozemního výbuchu speciální jaderné letecké pumy. Je konstruována pro použití při letu o rychlosti do 2 000 km/h a výšce bombardování 20 km. Je vzhledově totožná se sovětskou jadernou pumou 8Y49 "Tatjana" přijatou do výzbroje sovětského letectva v roce 1953.

Bombu, která bude vystavena v Deštné, předala armáda na začátku 90. let tehdejšímu Pyrotechnickému odboru Policejního prezídia ČR a slouží jako učební pomůcka pro výcvik pyrotechniků v Pardubicích.

Výbuch pumy věrně připomínal jadernou explozi. Puma se po aktivaci proměnila v ohnivou kouli o průměru 45 metrů, nad ní se vytvořil asi 200 metrový dýmový oblak hřibovitého tvaru."Místo ostré jaderné nálože je v ní ale náplň hořlaviny, " upřesňuje Ludvík.

Sovětští letci pumu testovali v 70. letech na území tehdejší NDR, v Československu ji nepoužili. V západním Německu ale testy způsobily zděšení.

"Opravdu působí jako atomový výbuch. Nedivím se, že tenkrát v Německu se síly NATO podivovaly nad tím, co to tam Rusové vyvádějí," říká kurátor leteckých sbírek Vojenského historického ústavu v Kbelích Jan Sýkora. 

Do výzbroje československého letectva se puma dostala v 70. letech. Vojáci měli pět kusů, většinu nakonec zlikvidovali. Poslední doputoval minulý týden do muzea v Deštné. 

"S dopravou byly menší problémy už jenom proto, že jsme vezli přes republiku bombu, byť prázdnou," říká vedoucí Leteckého Muzea v Deštné Radek Novák. 

Pro obec na Jindřichohradecku je to mimořádná událost. "Je to opravdu unikátní exponát. Už se na nás lidé obracejí a chtějí ji vidět. Bude to hlavní tahák letošní sezony v muzeu," konstatuje starosta Deštné David Šašek. 

Sezona bude slavnostně zahájena v sobotu 30. dubna. Více informací o Leteckém muzeu v Deštné najdete zde.