Dva a půl tisíce modrých světýlek ozdobilo smrk u Kostela sv. Štěpána v Kvildě...

Dva a půl tisíce modrých světýlek ozdobilo smrk u Kostela sv. Štěpána v Kvildě na Prachaticku. Přírodně rostlý strom stojí v nadmořské výšce 1 065 metrů a se svou výškou 26,5 metru se podle údajů Agentury Dobrý den stane nejvyšším vánočním stromem v Česku. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Na Kvildu míří inspektoři přes rekordy, městečko jich má hned několik

  • 1
Kvilda na Prachaticku se pyšní několika českými rekordy, jenže o nich ví jen málokdo. Je nejvýše položenou obcí v zemi. Mají tu nejvyšší živý vánoční strom. V katastru obce pramení nejdelší česká řeka Vltava a Kvilda je i nejstudenějším místem Česka. Do městečka proto v pátek zavítají inspektoři agentury Dobrý den, aby rekordy zadokumentovali.

Máme pět nej v republice. A nikdo nemá víc. Tak proč to nemít zapsané v České knize rekordů? Přesně to si řekli lidé v nejnavštěvovanější šumavské obci - Kvildě. V pátek 9. prosince proto vedle tradičního živého betléma pořádají i zápis do knihy rekordů.

Do obce uprostřed Národního parku Šumava přijedou inspektoři pelhřimovské agentury Dobrý den v pátek hodinu po poledni. "Tolik rekordů, kolik máme my, nemá žádná jiná obec v zemi, ale přesto se o nich pořádně neví," vysvětluje starosta Kvildy Václav Vostradovský.

Prvním rekordem je, že Kvilda je nejvýše položenou obcí v zemi. Leží v nadmořské výšce 1 065 metrů. Vedle kostela v centru roste nejvyšší živý vánoční strom v Čechách, který měří 26 metrů, tedy stejně jako sousední svatostánek.

V katastru obce pramení i nejdelší česká řeka Vltava. Pramen Teplé Vltavy vyvěrá na úpatí Černé hory, zhruba sedm kilometrů od obce v nadmořské výšce 1 172 metrů nad mořem.

Kvilda má i tělocvičnu s unikátní konstrukcí stropu

Čtvrtým nej je nejstudenější místo v zemi. Právě to leží nedaleko Kvildy a je jím Jezerní slať. I v nejteplejším letním měsíci je zde průměrně šest dní mrazivých a průměrná celoroční teplota činí dva stupně nad nulou. "Nejnižší naměřená hodnota tady dosáhla minus 41,6 stupně," dodal starosta.¨

Za poslední - pátý rekord, vděčí Kvilda Německému tělovýchovnému spolku. V roce 1931 postavil v obci tělocvičnu, která dnes slouží jako společenský sál. Budova je výjimečná konstrukcí svého stropu. 

"Ten je postavený za použití střešní kosočtvercové dřevěné vazby prkének bez použití trámů. Vedle toho, že má sál unikátní vzhled, má i vynikající akustiku," popsal Vostradovský. Jiný sál s podobnou konstrukcí stropu už v republice není.

Akce, během které inspektoři z agentury Dobrý den například přeměří kvildský smrk, skončí zhruba v 15 hodin. Vpodvečer pak lidé mohou vidět od 18 hodin živý betlém v podání souboru Kříž žáci z Hluboké nad Vltavou.