Koblihy

Koblihy | foto: Petr Stupka

Na masopustních sladkostech si můžete pochutnat po celý rok

  • 0
V dalším díle kuchařského putování odborníka na gastronomii Petra Stupky si tentokrát připomeneme nejen jihočeské masopustní tradice a zvyky. Víte, co to byly například kraple nebo zmrzlíci? Možná už brzy zavoní tyto dobroty právě na vašem stole.

K veselí a reji masopustních masek odedávna patřilo jídlo. Samozřejmě to bylo vepřové maso, neboť doba od Tří králů do Popeleční středy se po dlouhé roky nazývala masopustem a patřily k ní i zabijačky a tudíž vepřové hody.

"Čtvrtek před závěrečným masopustním veselím byl zván 'tučným' a naši předkové věřili tomu, že ten, kdo v tento den sní vepřové maso, bude chráněn proti úrazům a po celý rok bude plný síly a energie," vysvětluje Stupka.

K masopustu ale patří i smažené sladkosti povětšinou obalované v cukru. "Udělal jsem průzkum v Jihočeském kraji a okolí s cílem zjistit, zda se náš region v tomto něčím odlišuje od jiných míst. Zjistil jsem, že koblihy, boží milosti a k tomu zabijačková výslužka, slanina, klobásky a kořalka, jsou zásadní atributy fašanku téměř všude," říká Stupka.

Někde se dříve tradičně vařila také hustá polévka se zelím, klobásou doplněná kroupami či bramborami. K masopustu patří i uzené maso někde podávané s kočičákem, tedy s bramborovou kaší smíchanou s kysaným zelím a smaženou cibulkou. Drobné pohoštění dříve v podobě švarkových pagáčků a zelňáků dnes nahrazují obložené chlebíčky.

Co se týká sladkého pečiva lze říci, že v Čechách se smažily častěji koblihy a na Moravě pak boží milosti zvané též 'kraple' či 'kraplíky'. Někde se pekly také trdelníky. "Mnohde se ještě dodnes smaží místo koblih masopustní šišky s rozinkami a mandlemi a jinde zase chystají 'zmrzlíky' tedy smažené pečivo z nudlového těsta obalované v cukru a skořici," podotýká Stupka.

Malý masopustní receptář

GERŠTL Z KRUP
Starodávná krémová polévka připravovaná na posilněnou na cestu k tancovačkám a bálům. Propláchnuté případně spařené kroupy zvolna vařte v osolené vodě s máslem a sádlem. Díky tuku budou uvařené krupky velmi jemné. Pak do nich přidejte smetanu, mletý kmín a majoránku. Případně můžete polévku rozmixovat. Pro zesílení polévky zašlehejte nakonec žloutky nebo celá vejce. Krátce povařte a podávejte. 

ŠEVCOVSKÉ MASO
Je to pokrm, který je křížencem mezi vepřovou a gulášem. Takzvaný „Schusterfleisch“ chystali jihoněmečtí kuchtíci totiž vždy o karnevalu, tedy masopustu. Příprava je poměrně jednoduchá, neboť jsou to v podstatě pečené kousky vepřového masa, jednoduše výpečky smíchané s kousky uzeného masa podušeného na opečené cibuli a paprice. Základní chuť dá všemu sůl, kmín, česnek a majoránka. Také můžete udělat variantu s bramborami, kdy do téměř pečeného masa namícháte nezahuštěný bramborový guláš a necháte vše v troubě velmi zvolna dopéci. Speciálně doporučuji zkusit variaci segedínskou s kysaným zelím..

KLASICKÉ KOBLIHY
500 gramů mouky (hladké případně polohrubé), 4 žloutky, 50 g másla, 50 g cukru krupice, droždí asi 30 g, čtvrt litru mléka, trochu soli, nastrouhanou kůru z poloviny citronu, dvě lžíce rumu, marmeláda na plnění, olej nebo sádlo na smažení.  Nejprve necháme z droždí, mléka, trochy mouky a soli vzejít kvásek. Do něj pak přidáme rozpuštěné máslo, žloutky, rum a postupně přimícháváte také prosátou mouku. 

MODERNÍ KOBLÍŽKY
500 g hladké mouky, tři žloutky, jednu celou 'majolku' myšlena je jedna běžná vanička majonézy (100g), 20 gramů droždí – polovina kostičky, jedna vrchovatá lžíce cukru, sůl, rum, citronová kůra a dvě a půl či tři deci mléka.

Boží milosti

BOŽÍ MILOSTI
170 g hladké mouky, 35 g cukru, 35 g másla, 4 žloutky, špetka soli, lžíce kysané smetany a lžíce rumu. Těsto je nutné řádně prohníst a půl hodiny nechat odležet. Pak rozválet, přeložit, složit a opět nechat odležet a teprve potom rozvalovat a krájet. Pak už jen rozpálit tuk a krátce smažit z obou stran. A ještě teplé milosti obalujte v moučkovém cukru se skořicí.

MASOPUSTNÍ KRAPLE
350 g hrubé mouky, 50 g másla, 70 g cukru, 3 žloutky, 3 lžíce bílého vína, 6 lžic mléka, sůl a citronová kůra. Zpracujte těsto jako na nudle, nechte ho odpočinout v chladnu a pak rozválejte na tenký plát, krájejte delší široké nudle a ty smažte v rozpáleném omastku. Hned po usmažení posypte cukrem s vanilkou.

MASOPUSTNÍ KOTOUČE
500 g hladké mouky, 4 žloutky, 2 lžíce cukru, 2 lžíce másla, 6 lžic bílého vína, vanilinový cukr, špetka soli a citronová kůra. Hutné těsto nechte čtvrt hodiny odpočinout, pak ho rozválejte na silnější plát a vykrajujte z něho kolečka. Každé po okrajích nařežte a smažte v rozpáleném tuku. Usmažené obalujte v cukru a skořici.

TVAROHOVÉ ŠIŠKY PRO MAŠKARY
450 g polohrubé mouky, 200 g měkkého tvarohu, 2 lžíce cukru, 3 vejce, prášek do pečiva, 100 ml mléka, citronová kůra, špetka soli a vanilinový cukr. Ze surovin vypracujte těsto a z něho tvořte stejnoměrné válečky, šišky silné jako prst. Smažte je v horkém omastku a hotové hned obalte v cukru.