Takto dopadl nedělní pokus řidiče ujet v Českých Budějovicích policejní hlídce.

Takto dopadl nedělní pokus řidiče ujet v Českých Budějovicích policejní hlídce. | foto: Policie ČR

Proč někteří řidiči ujíždějí? Chtějí si zazávodit, říká policista

  • 44
Každý týden se v Českých Budějovicích najdou v průměru dva řidiči, kteří se snaží ujet policistům. Podobné snahy však často končí tragicky, o čemž svědčí i dva případy z posledních tří víkendů. Při nehodách zahynuli tři lidé a jeden byl zraněn.

V prvním případě narazil dvaadvacetiletý řidič vozu Mini Cooper na křižovatce Husovy třídy a Strakonické do sloupu. Zemřel. Jeho spolujezdkyně utrpěla zranění hlavy (více čtěte zde).

Uplynulou neděli dvě hodiny po půlnoci zastavila hlídka na Jiráskově nábřeží starší černé audi. Řidič zastavil, ale v momentě, kdy policista vystoupil z auta, šlápl na plyn a ujel.

Jeho další cesta měřila už jen asi půl kilometru. Pak v pravotočivé zatáčce nezvládl řízení a narazil do stromu.

Smrt na útěku před policií

Rána byla tak silná, že se auto v podstatě rozpůlilo - čtyřicetiletý řidič i jeho o třináct let mladší spolujezdkyně byli na místě mrtví. Ještě ten den se u osudného stromu objevily svíčky a několik květin (více o nehodě čtěte zde).

Psycholog: Chybí tu respekt z policie

Podle odborníků stojí za podobným chováním vzrůstající míra agresivity na silnicích.

"Člověk se chová tak, jak je mu dovoleno. Když jsou mantinely široké a navíc je možné se z toho posléze nějak vykroutit, někteří mají pocit, že se není čeho bát. Agresivita vzrůstá, protože není tvrdý postih. Chybí tu respekt z policie," vysvětluje psycholog Rostislav Nesnídal.

Podle něj své přidávají i agresivní filmy, kde jsou honičky, přičemž ve většině z nich jsou kladní hrdinové ti, kteří pravidla porušují, a ne policisté.

Někteří řidiči se pak rozhodnou, že to risknou, a policistům se pokusí ujet. To samotné je přitom pouhý přestupek.

"Pokud si řidič chce zazávodit, což se opravdu stává, klasifikuje se to jen jako přestupek. Pokud je pod vlivem alkoholu, nebo má odebrané řidičské oprávnění, je to trestný čin a do spisu uvádíme, že se řidič snažil ujet. O míře trestu pak rozhodne soud," vysvětlil mluvčí jihočeských policistů Jiří Matzner.

Každopádně policisté vozidlo, jehož řidič se snažil ujet, důkladně prověřují. Jestli není kradené či nepřeváží drogy.

Stoupá počet nehod, které způsobí opilí řidiči

Podle jihočeského koordinátora BESIP Václava Kováře se stále častěji u agresivních řidičů objevuje falešný pocit, že ujedou a nic se jim nestane.

"Možná, že kdyby věděli, že proti nim může být razantněji zasáhnuto, možná by se zachovali jinak," upozorňuje Kovář na to, že v zahraničí může policie proti takovým lidem použít mnohem tvrdší prostředky.

Podle něj je navíc alarmující také počet nehod, které způsobí opilí řidiči.

"Loni stoupla nehodovost pod vlivem alkoholu nad 1,5 promile v Jihočeském kraji téměř dvojnásobně. Přitom alkohol oslabuje pud sebezáchovy a přispívá k agresivitě," říká Kovář.

Policejní statistiky navíc ukazují další trend - přibývá případů, kdy řidiči ujedou od nehody. Kolik je řidičů, kteří se snaží vyhnout kontrole, se neeviduje. "Každý týden takový případ v Budějovicích řešíme," podotýká Matzner.