Odpočinková zóna Komora v Táboře

Odpočinková zóna Komora v Táboře | foto: www.taborcz.eu

Na smlouvě o areálu Komora chybí podpis. O viníkovi ale politici mlčí

  • 1
Kolem nevýhodné smlouvy o pronájmu pozemků pod sportovním areálem Komora v Táboře se objevují další nejasnosti. Na dokumentu chybí podpis úředníka, který by jej zkontroloval a stvrdil, že dohoda není pro město nevýhodná. Městu teď hrozí, že bude muset vrátit dotaci ve výši 60 milionů korun.

MF DNES zjistila, že zdaleka ne všichni táborští radní smlouvu o pronájmu četli. Schází na ní také podpis úředníka, který by zkontroloval její správnost. V Táboře je přitom takový postup při podepisování smluv zcela běžný.

Čtyřhektarový areál si radnice v roce 2007 pronajala původně za dvě koruny za metr čtvereční, jenže majitelka Jindřiška Jahnová po zhruba dvou letech využila možnosti smlouvu vypovědět a dnes chce za nájem více jak desetinásobek.

Zvláštní je, že na smlouvě, jejíž kopii má MF DNES k dispozici, jsou jen podpisy majitelky pozemků Jahnové a tehdejšího místostarosty za ODS Jiřího Bartáčka.

Zcela běžně všechny smlouvy kontroluje a jako první podepisuje příslušný úředník. "Ten smlouvu prostuduje, zda je správná, jestli ladí s domluvenými podmínkami, usnesením rady města, a pak pod ni dá svůj podpis. Až pak ji podepisuji já. Bez této kontroly bych ji ani nepodepsal," vysvětluje běžný postup nynější táborský starosta Jiří Fišer z uskupení Tábor 2020.

Stejná pravidla navíc platila i v minulém volebním období. "Tato praxe - podpisový řád - se nezměnil," potvrdil tajemník radnice Lubomír Šrámek.

U smlouvy na areál, kde by se v roce 2015 mělo uskutečnit mistrovství světa v cyklokrosu, ale takové potvrzení chybí. "Smlouva byla standardní, věřím, že i parafa od nás tam byla. Bylo tehdy plánováno, že se pak s majitelkou město na odkupu domluví. Dnes už schvaluje rada města celé znění smluv," říká Dana Švecová, vedoucí odboru správy majetku, který smlouvu v červnu 2007 vypracoval.

Kdo je za nevýhodnou smlouvu odpovědný, není jasné

Mezi táborskými politiky to teď vypadá, jako když plní bobříka mlčení. Nikdo nechce pojmenovat viníka, který za nevýhodnou smlouvu nese odpovědnost.
Bývalý místostarosta za ODS Bartáček měl ve středu mobilní telefon nedostupný, v zastupitelstvu už nesedí a je v důchodu.

Právě jeho ODS měla při hlasování o pronájmu pozemků v radě města převahu. "Základním zájmem Tábora nebylo uvedený pozemek dlouhodobě najímat, ale za cenu obvyklou jej co nejrychleji koupit," vysvětluje dnes oblastní manažer ODS Jan Karlovský. Proč tedy ve smlouvě nebyly podmínky, za kterých a kdy majitelka pozemky prodá?

ODS vysvětlení nemá. Žádní její členové, kteří tehdy seděli v radě města a MF DNES jim otázky zaslala, nejsou ochotní se o smlouvě bavit. Tehdejší radní a dnes zastupitelka ODS Simona Žirovnická na jednom ze zastupitelstev prohlásila, že hlasovala jen o pronájmu a celou smlouvu nikdy neviděla.

Radnice přitom už při sepisování smlouvy věděla, že na pozemcích bude s pomocí dotace stavět odpočinkový areál. A podmínkou přidělení evropské dotace je, že pozemky musí mít na několik let v pronájmu, nebo ve vlastnictví. Teoreticky tak hrozí, že 60 milionů korun bude muset Tábor vrátit.

Opozice na táborské radnici žádá, aby politici byli za špatnou smlouvu odpovědní. "Je třeba se dopátrat, kdo nevýhodnou smlouvu koncipoval, podepsal a schválil. Tito lidé by měli v první řadě vyvodit osobní zodpovědnost. Zda bude odpovědnost i v rovině trestněprávní, bude záviset na policii, které se dříve či později případ na stůl určitě dostane," říká dlouhodobý kritik smlouvy Ladislav Šedivý z KSČM.