Ilustrační foto. | foto: Karel Brož/Hnutí Duha

Na Šumavě je vlk, první důkaz ukázala fotopast u břehu Lipna

  • 139
Ekologové mají první důkaz o výskytu vlka na Šumavě. Dospělého dobře stavěného divokého vlka, asi samce, vyfotili pomocí fotopasti na pravém břehu Lipna nedaleko obce Loučovice.

V této lokalitě už dříve zaznamenali také rysa ostrovida a losa evropského. Nezisková organizace ALKA Wildlife o výskytu vlka informovala na Facebooku, kde zveřejnila i fotky.

Její manažerka Tereza Mináriková řekla, že se odborníci shodují, že podle stavby těla se jedná o divokého vlka, přestože nemají důkazy DNA. „Všichni se shodují na tom, že to tak skutečně je. Je to poprvé, co víme, že byl vyfocen divoký vlk, který odnikud neutekl. Ověřovali jsme od u našich různých partnerů v regionu a u odborníků ze Saska, Bavorska a Itálie. Víme, že to je divoké zvíře,“ uvedla Mináriková.

Vlk byl zaznamenán zhruba půl kilometru od Loučovic a tři čtvrtě kilometru na jih od lipenské hráze. Podle Minárikové jde o odlehlé místo na kopci v lese, který se nachází mezi hrází a rakouskou hranicí.

Odborníci si myslí, že se jedná o samotného migrujícího jedince. Začátkem února byl jeden migrující vlk vyfocen v rakouském Weinviertelu u městečka Stornsdorf, v březnu dalšího vyfotili v Bavorsku u města Rottal.

„Pokud jde o osamělého jedince, myslím si, že to pro obyvatele Loučovic nebo lidi z okolí vůbec nic neznamená. Vlk je plaché zvíře a bude se spíš držet dál od obydlených míst,“ domnívá se starosta Loučovic Jan Kubík, který je zároveň myslivec. Proto prý ví, že se v této lokalitě vyskytují rysi nebo losi. „Ale o vlkovi se nikdo z kolegů myslivců nezmínil. Patrně ho tu ještě nikdo neviděl,“ uvedl.

Populace vlka v česko-sasko-polském pohraničí postupně narůstá a vlk se začíná šířit do střední i západní Evropy. Podle organizace se šelma vrací do míst, kam vždy patřila a kde má v přírodě své místo. „Máme fotku z levé i pravé strany. Fotopasti jsou rozmístěné v rámci našeho projektu Trans - Lynx, kde primárně sledujeme rysa,“ upřesnila Mináriková. Aby dobře identifikovali rysy, fotí je z obou stran.

V 90. letech se vyskytly zprávy o vlcích na Šumavě, ale nikdy nebyly ověřeny. V minulosti unikli i nějací vlci ze zahraničních chovů. Podle Minárikové tak doposud nebyl prokázán výskyt divoké populace.

Ředitele šumavského národního parku. Pavla Hubeného vyfocení vlka nepřekvapilo. „Už když jsem v roce 1988 nastoupil na správu parku, tak jsme zaznamenali stopy vlků u řeky Křemelné na Dobré Vodě. Pak v dalších letech byly pozorovány i stopy vlčice s vlčaty u Hartmanic na Klatovsku nebo loni u Železné rudy. Nevíme, zda se jedná o malé skupiny migrujících vlků, nebo setrvávajících, avšak vyfocení vlka fotopastí pro nás není překvapením,“ uvedl Pavel Hubený.

ALKA Wildlife je výzkumnou organizací, která se zabývá ochranou přírody a výzkumem a ochranou šelem. Lidé si fotky zvířat včetně vlka mohou prohlédnout na její internetové mapě.

Ve speciálním výběhu na Šumavě založí novou generaci pár vlků

16. února 2015

,