Národní park Šumava.

Národní park Šumava. | foto: Jan Černý, ČTK

Na Šumavě se kácí nebezpečné stromy. Některé možná skončí v kamnech

  • 1
Pracovníci Národního parku Šumava začali kácet nebezpečné suché stromy u turistických cest. V posledních letech je takových kmenů víc než dříve, protože mnoho stromů tu usychá kvůli napadení kůrovcem. Letos poprvé možná poputují kmeny z druhých zón parku do kamen.

Nebezpečné souše vznikají ze stromů napadených kůrovcem zpravidla po dvou až třech letech, kdy uhynou a uschnou.  

"Všechny tyto stromy monitorujeme a pracovníci parku v terénu značí a evidují stromy, které jsou vyhodnoceny jako nebezpečné," uvedla mluvčí NP Šumava Jana Zvettlerová.

Stromy se obvykle kácí motorovou pilou tak, aby již nikoho neohrožovaly a nepřekážely turistům  na trase. Ve většině případů zůstávají kmeny ležet na místě. Protože je ale letos poškozených stromů víc, zvažuje správa parku jiný postup.

"V prvních zónách zůstane dřevo neodvětvené a na místě, z druhých zón bude vyvezeno a využito na palivo pro místní obyvatele, čímž se vedení národního parku snaží řešit letitý problém s nedostatkem palivového dřeva," vysvětlila Zvettlerová.

Přísun palivového dříví šumavské obce přivítají. "Konečně se vedení národního parku zabývá potřebami místních lidí," řekla starosta obce Borová Lada Jana Hrazánková.