Vykácené stromy poblíž turistické stezky na Cikánské slati.

Vykácené stromy poblíž turistické stezky na Cikánské slati. | foto: Hnutí Duha

Na Šumavě se kácí nebezpečné stromy, podle ekologů velmi nešetrně

  • 13
Ekologické hnutí Duha v pondělí upozornilo na masivní kácení v bezzásahových územích Šumavy. Podle vedení národního parku se tam porážejí uschlé stromy, které by mohly ohrozit návštěvníky parku. Aktivisté ale říkají, že těžká technika kácí všechny stromy v širokých pásech podél cest. Stráský chce kácení zkontrolovat.

Kácení stromů v Národním parku Šumava není opatření proti kůrovci, podle vedení rezervace je důvodem ochrana turistů před pádem suchých stromů. S výjimkou prvních zón parku se poražené kmeny odvážejí a využijí se na topení v šumavských obcích. O tomto záměru informovalo vedení parku už minulý týden (více se dočtete zde).

Jakmile práce začaly, přišli ekologičtí aktivisté s tím, že kácení probíhá nešetrným způsobem. "Existují podstatně šetrnější metody, které výletníkům neznehodnotí zážitek z šumavské přírody. Například v národním parku na bavorské straně a donedávna i u nás se nebezpečné stromy podél cest zlomily nebo seřízly tak, aby vypadaly jako pahýly. Takto se s výjimkou nejfrekventovanějších cest lámaly jen stromy, které hrozily pádem," říká Jaromír Bláha z Hnutí Duha.  

V národním parku však nyní podle aktivistů jezdí harvestor, který uřezává v širokém pásu všechny stromy u pařezu, následně je naporcuje na špalky a odváží.

"Správa parku tak nedodržuje ani své vlastní platné směrnice a nařízení. Podle nich se podél cest nekácí všechny stromy, ale jen ty nebezpečné a v území ponechaném přírodě se nesmí kmeny odvážet," podotýká Bláha s tím, že stromy se kácí například v pásmu podél Starobřeznické cesty po zelené turistické značce z Modravy na Březník. Podle něj hrozí podobný osud i cestě k pramenům Vltavy.

Stráský způsob kácení prověří

Ekologové proto vyzvali ředitele rezervace Jana Stráského, aby kácení všech suchých stromů podél stezek okamžitě zastavil a použil šetrnější metody, které umožní turistům pozorovat ze stezek divokou přírodu.

Stráský se chystá situaci prověřit. "Nařídili jsme kácení uschlých stromů starších dvou let, které by ohrožovaly turisty. Měly by se řezat zhruba na polovinu výšky kmenu,  v některých místech je ale možné zkrátit je i víc. Zprávu, kterou k tomuto vydalo hnutí Duha neznám. Až se s ní seznámím, prověřím, jak kácení probíhá," řekl v pondělí odpoledne Stráský.