Jiří Kec, vedoucí územního pracoviště Správy NP a CHKO Šumava na Srní, ukazuje

Jiří Kec, vedoucí územního pracoviště Správy NP a CHKO Šumava na Srní, ukazuje vzácné paroží. | foto: Správa NP a CHKO Šumava

Na Šumavě se ztrácí dřevo. Odvolali šéfa lesní správy v Srní

  • 20
Šéf lesní správy v Srní Jiří Kec skončil ve funkci kvůli chybějícímu tisíci kubíků dřeva. Krádeže dříví nyní vyšetřuje policie, která shromažďuje důkazy a prověřuje, jak stromy po orkánu Kyrill z lesa mizely. Odvolaný vedoucí zůstává zaměstnancem Správy Národního parku Šumava, bude pracovat v infocentru na Rokytě.

O tom, že se z lesů ztrácí dříví, se na Šumavě vyprávěly vždy barvité historky. Důkaz ale až do prosince chyběl. Pak přišla velká inventarizace na lesní správě na Srní.

"Všichni šli počítat dříví, které mělo zůstat v lesích k zetlení. A část chybí," řekl ředitel šumavského parku Jiří Mánek.

Právě tato kontrola odhalila, že jen na této lesní správě chybí zhruba tisíc kubíků dříví, proto okamžitě padlo trestní oznámení na neznámého pachatele.

Nyní také skončil ve funkci dosavadní fořt lesní správy Jiří Kec, kdysi historicky první ředitel šumavského národního parku.

Jeho odvolání se očekávalo. Vedení rezervace jej ponechalo jako zaměstnance správy parku, ale na mnohem nižší pozici.

"Pracuje na oddělení vnějších vztahů na informačním středisku na Rokytě a bude také koordinátorem spolupráce s občanským sdružením Karel Klostermann," řekl mluvčí šumavského parku Pavel Pechoušek.

Kece vystřídal ve funkci lesník Vít Chlada, ale v pondělí se na lesní správě odehrála další rošáda a Chladu střídá Petr Zdeněk. Chlada se funkce vzdal na vlastní žádost a dál zůstane pěstebním technikem na Modravě.

Krádeže dříví vyšetřuje policie

Krádeže dříví nyní vyšetřuje policie, která shromažďuje důkazy, a prověřuje, jak stromy po orkánu Kyrill v roce 2007 z lesa mizely. Zatím tak není jasné, zda krádeže organizoval někdo z lesníků, těžebních firem, nebo do lesů skutečně najeli zloději.
 
Není tak jasné ani to, zda se bývalý vedoucí Jiří Kec na krádežích mohl nějak podílet, či nikoliv, a odnesl je tak pouze z titulu své funkce, protože vedoucí lesní správy zodpovídá za to, co se děje v lesích.

"Občas se něco podaří, a něco nepodaří. Toto se nepodařilo, a i když to nebylo mojí vinou, tak to tak prostě beru. K práci s veřejností mám velmi blízko, a proto nemám s novou pozicí žádný problém," komentoval v pondělí Kec.

Jen pro dokreslení, orkán Kyrill polámal na Šumavě celkem 840 tisíc kubíků dříví, zhruba čtvrtinu lesníci ponechali v lesích k zetlení. Už před čtyřmi lety se policie zajímala o prodeje dřeva z šumavských lesů, tedy ještě v době, kdy ve funkci ředitele šumavského parku byl František Krejčí.

Vyšetřování tehdy provázela i smrt jednoho z lesníků, který se zastřelil puškou v lese na Prášilsku. Velmi pravděpodobně byl do obchodů také zatažen.

"V jednom z revírů lesník vykazoval normální těžbu jako kůrovcovou a dříví prodával načerno dříve, než jej zanesl do systému, který jej eviduje. My předpokládáme, že obchody s dřívím se dějí i na jiných správách, ale není to v takovém množství, a dokud někoho nechytíme přímo za ruku, těžko to můžeme prokázat," komentoval ekologický aktivista z Hnutí DUHA Jaromír Bláha.