Nová naučná stezka mezi Modravou a Filipovou Hutí vede z velké části po levém

Nová naučná stezka mezi Modravou a Filipovou Hutí vede z velké části po levém břehu Filipohuťského potoka. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Nová stezka v šumavské Modravě odvede turisty z frekventované silnice

  • 4
Modrava, do jejíž obecní pokladny plynou miliony díky tomu, že tam má trvalé bydliště miliardář Zdeněk Bakala, se jako první ze šumavských obcí pouští do velkých projektů. Nyní nabízí novou stezku podél Filipohuťského potoka, která odvede pěší turisty z frekventované silnice mezi Kvildou a Modravou.

"Mně se líbí, že to tam vypadá divoce. Je to krásnější, než jít kdekoliv v lesích po asfaltových stezkách," chválil třicetiletý Filip Caisberger z Hradce Králové, který vyrazil s manželkou, dítětem na zádech a psem.

Stezka splnila dva úkoly: láká turisty, kteří nemají rádi náročné túry, na příjemnou procházku šumavskou přírodou a zároveň umožňuje pěším turistům dojít bezpečně do Filipovy Hutě.

Dosud museli chodit po frekventované komunikaci spojující Kvildu a Modravu. Silnice je úzká a řidiči se na ní chodcům složitě vyhýbali. "Řešení bezpečnosti byla priorita. Přitom ale vznikl mimořádně atraktivní okruh, který se klidnou chůzí dá projít za necelé dvě hodiny," říká starosta Modravy Antonín Schubert.

Jde o jeden z projektů, jak do národního parku nalákat turisty. Těch rok od roku ubývá, jen za posledních šest let klesla návštěvnost o dvacet procent. Pro obce, hoteliéry i restauratéry je úbytek návštěvníků hor zásadní problém. Přitom cestovní ruch je to hlavní, co obyvatele živí.

Naučná stezka

Na novou čtyřkilometrovou naučnou stezku můžete vyrazit z Modravy nebo z Filipovy Hutě. V Modravě začíná za penzionem Zlatá stezka a pokračuje vpravo po kamenném mostku přes Filipohuťský potok. Pak stezka míří po lesní pěšině do Filipovy Hutě, kde je nutné přejít hlavní silnici a pokračovat mírním klesáním po lesní cestě k lesním školkám. Odtud dojdete k hotelu Klostermannova chata v Modravě. Po trase jsou tři panely popisující život v potoce, podmáčených smrčinách a na horských loukách.

"Ačkoliv ještě před lety byl problém najít v létě v penzionech volné místo, nyní stačí přijít rovnou z ulice. Nic si většinou nemusíte rezervovat," potvrzuje starosta Modravy.

"Lidí ubývá stále. Dneska, bohužel, jsou tady ceny srovnatelné se zahraničím. Vzniká tu málo nových projektů, aby to sem lidi táhlo vícekrát za rok," doplnil provozovatel restaurace na Kvildě Jan Pikl.

Pokles návštěvnosti lze převést i na čísla. Podle studie exguvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy přišel region za loňský rok kvůli poklesu počtu turistů oproti roku 2006 o 1,8 miliardy korun.

Úbytek turistů už řeší i správa šumavského parku. Ta prošla přes tři sta webových prezentací jednotlivých evropských parků a inspirovala se na Západě. Své návštěvníky chce lákat právě už na internetu.

"Rádi bychom převzali roli propagátora území. Chceme najít spolupráci s regionem a podnikateli. Víme, že lidé mají největší zájem o turistické aktivity, například nouzová nocoviště. To je inspirace pro budoucnost," řekl ředitel šumavského parku Jiří Mánek.