orel skalní

orel skalní | foto: Profimedia.cz

Na Šumavu zabloudil orel skalní, mohl přiletět z Alp nebo Karpat

  • 2
Nezvyklého návštěvníka mohli na začátku září pozorovat lidé v okolí Hartmanic na Šumavě. Dva týdny tu totiž pobýval král oblohy - kriticky ohrožený orel skalní. V jižních Čechách byl tento druh naposledy vídán před třemi lety, kdy zhruba dva měsíce pobýval na Stožecku dvou až tříletý jedinec.

Orli skalní v Čechách již od 19. století nehnízdí. V dnešní době je u nás možné tohoto ptáka vidět jen zřídka, když se zatoulá ze stovky kilometrů vzdáleného hnízdiště.

"Zvláště mladí orli jsou schopni putovat velmi daleko, do Čech proto občas zavítají někteří až z Karpat nebo Alp," vysvětluje zoolog Správy Národního parku Šumava Luděk Bufka.

V roce 2007 se nově na Šumavě usadil orel mořský, který je s rozpětím křídel až 2,5 metru největším evropských orlem. Živí se převážně rybami, jako místo k hnízdění si proto vybral Lipno.

Okolo Lipna jsou tři hnízda orla mořského

"Jeho zahnízdění v okolí Lipna je důsledek zvyšování populace a šíření tohoto druhu," vysvětlil ornitolog parku Tomáš Lorenc. V okolí Lipenské přehrady jsou potvrzena tři hnízdiště orla mořského.

Jejich místa se však tají, největším rizikem pro ně je totiž člověk. Přestože je tento orel kriticky ohrožen, dochází k jeho ilegálnímu odstřelu. Na Šumavě zatím nikdo tohoto ptáka nezastřelil. "Ovšem třeba na Třeboňsku, kde hnízdí již dvacet let, k tomu občas dojde," upozorňuje zoolog Luděk Bufka.

Do devadesátých let 20. století se na Šumavě pravidelně vyskytoval také orel křiklavý, hnízdil zde ještě v 70. a 80. letech. Pak ovšem zcela vymizel. V poslední době se ale množí zprávy o výskytu tohoto ptáka v oblasti Vojenského újezdu Boletice na Krumlovsku. Tyto zprávy však ornitologové zatím nepotvrdili.