Zabavené pohonné hmoty se na dražbě prodaly za vyvolávací cenu. Ilustrační foto

Zabavené pohonné hmoty se na dražbě prodaly za vyvolávací cenu. Ilustrační foto | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Nafta a benzin se dá pořídit i za 22,60 litr. Na dražbě

  • 0
Litr nafty či Naturalu 95 za 22,60 koruny. Takovéhle ceny na pumpě i přes klesající ceny pohonných hmot nenajdete. Přesto lze palivo za tak málo peněz získat - například v Táboře při veřejné dražbě pořádané finančním úřadem.

Palivo pocházelo z čerpací stanice ve Čkyni na Prachaticku, kterou před rokem zavřela Finanční správa kvůli daňovým podvodům. Do dražby šlo celkem přes sedm tisíc litrů zabaveného Naturalu 98, 17 tisíc litrů Naturalu 95 a 79 tisíc litrů nafty.

Nejednalo o fyzicky stejné pohonné hmoty, které pracovníci Finanční správy před rokem zabavili. Je to jen stejný objem, který je uskladněn v nádržích Čepra.

Samotná dražba byla velmi rychlá. Trvala jen pár minut a byla v podstatě jen formalitou. Zúčastnil se jí jediný dražitel - Otakar Bělohradský, jednatel společnosti Petra, která provozuje síť čerpacích stanic Prim. Takže vyvolávací cena byla i cenou konečnou.

„Tímto nákupem jsme k dnešním cenám ušetřili 320 tisíc korun,“ prozradil po úspěšné dražbě.

Sedm tisíc litrů benzinu je málo

Odhadní cena nafty, která se prodávala, byla přitom 2,7 milionu korun, což by vycházelo na 33 korun za litr. Vyvolávací cena se stanovuje jako dvě třetiny z této částky. Posudek byl totiž zpracováván před časem - i na tom je vidět, jak se cena pohonných hmot v poslední době prudce propadla.

„Každý týden cena klesá o 30 až 50 haléřů. Na druhou stranu, pokud by ten odhad byl aktuální, a vyvolávací cena tedy výrazně nižší, asi bych tu nedražil sám,“ podotkl jednatel s tím, že to pro něj byla vůbec první dražba.

Pokud by bylo dražitelů víc, byl Bělohradský ochoten přihazovat až na 454 tisíc v případě Naturalu 95 a na 2,1 milionu u nafty. Tedy necelých 26 korun za litr. „To by byly reálné ceny, za které pohonné hmoty od Čepra běžně kupujeme,“ uvedl.

Přes sedm tisíc litrů Naturalu 98 nakonec nechtěl nikdo. Ne že by jeho cena byla vysoká. Paradoxně byl ale takový objem příliš malý. „Nedá se to brát na celé cisterny. Prostě se to nevyplatí,“ dodal Bělohradský.

Prodaný benzin a nafta naplnily zhruba tři cisterny. Laikovi by se mohlo zdát, že je to hodně. Ale není. „Je to tak na tři dny pro jednu pumpu. Naše společnost měsíčně prodává šest až devět milionů litrů pohonných hmot,“ poukázal Otakar Bělohradský.

Nejvíc dražeb bývá na konci roku

Přesto byla taková dražba neobvyklá. Pohonné hmoty se tímto způsobem příliš často neprodávají. „Dražba takového množství pohonných hmot je pro nás ojedinělá. Jinak pořádáme dražby pravidelně. Prodává se movitý i nemovitý majetek. Nejvíc dražeb bývá před Vánocemi,“ řekla mluvčí finančního úřadu pro Jihočeský kraj Jana Králová.

Na benzince ve Čkyni bylo kromě pohonných hmot zabaveno i zboží a auta, včetně jednoho mercedesu. Za vše se podařilo získat přes dva miliony. Neprodaly se jen oleje a další drobné zboží.

Všechen tento majetek zabavila v prosinci 2013 Finanční správa v rámci celorepublikové akce s krycím názvem Focus. „Odhalili jsme při ní daňové úniky ve výši 250 milionů. Na počátku akce se podařilo zabavit majetek za téměř 50 milionů,“ řekla vedoucí oddělení komunikace Generálního finančního ředitelství Jitka Ježková.