Českobudějovický primátor Juraj Thoma.

Českobudějovický primátor Juraj Thoma. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Pomohli nám, naznačuje Thoma na nahrávce o firmě, kvůli níž jej stíhají

  • 11
Budějovický primátor Juraj Thoma na nahrávce hovoří o tom, že Bit Servis, s kterým podle policie nezákonně podepsal smlouvu o dodávce počítačového zařízení, spolupracoval v rámci volební kampaně hnutí Občané pro Budějovice. Firma to však popírá. Thoma celou dobu tvrdí, že z podpisu smlouvy neměl žádný prospěch.

"My ten problém máme mocnější, že Bit Servis s náma nějak spolupracoval v rámci volební kampaně. Já už si nepamatuju, co vyřizovala Ivana, musíme počkat, až se vrátí z Chorvatska."

To říkal budějovický primátor Juraj Thoma z hnutí Občané pro Budějovice (HOPB) ve své pracovně kolegovi z uskupení Jiřímu Šestákovi na nahrávce, kterou ve středu zveřejnil deník Právo. Má dokládat, že Thoma mohl jednat zištně. S firmou Bit Servis podepsal dodatek smlouvy na počítačové vybavení pro radnici, za což jej nyní policie stíhá. Thoma se brání, že vše je vytržené z kontextu.

Nahrávka je výbušná proto, že Thoma celou dobu tvrdí, že z podpisu smlouvy neměl žádný majetkový prospěch a neměl sebemenší důvod firmě nadržovat či ji zvýhodnit. V záznamu ale hovoří o tom, že Bit Servis spolupracoval v rámci volební kampaně.

Svolej tiskovku dřív než policie, radí Thomovi Šesták

Jak spolupráce probíhala, není jasné. V seznamu sponzorů HOPB uvedeném na jejich webových stránkách nefiguruje. Tedy pokud někdo z firmy není jedním ze čtyř "začerněných" sponzorů, kteří si nepřáli zveřejnit své jméno. Ti darovali hnutí 145 tisíc korun z více jak 448 tisíc, které na kampaň získalo. "Policie dostala kompletní seznam a dokumenty. Kdyby tam propojení bylo, už bych byl obviněn," hájí se Thoma.

Ředitel společnosti Bit Servis Pavel Musil zase odmítá, že by se firma angažovala v jakékoliv politické kampani. "Nepodporovali jsme žádnou stranu ani hnutí, a to ani finančně," prohlásil Musil.

Čerstvý senátor a ředitel Jihočeského divadla Jiří Šesták odmítl, že by rozhovor vyzněl tak, jak zní pasáž na nahrávce. "Žádná informace o financování voleb touto firmou na nahrávce není a já si nepamatuji, že by ji kdokoliv vyslovil," řekl Šesták. Thoma ale na nahrávce hovoří o tom, jak už vidí palcové titulky v novinách, že podepsal smlouvu za desítky milionů. Právě Šesták mu navrhuje, aby svolal tiskovou konferenci dříve než policie. Na to reaguje Thoma, že kvůli Bit Servisu je to mocnější problém.

Jak a proč vznikla nahrávka?

Zvláštní je i to, jak vznikla samotná nahrávka primátora Thomy s Šestákem. Nabízejí se tři nejpravděpodobnější vysvětlení. Varianta první je, že ji nahrála policie. Policie ale odmítá, že záznam unikl ze spisu. "Striktně odmítáme, že bychom jakékoliv údaje a informace ze spisu poskytovali na veřejnost," řekl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Zvláštní je kvalita nahrávky, která nevypadá, že by byla pořízena profesionálním zařízením či diktafonem. Celou dobu je slyšet šum.

Varianta druhá: Thomu se Šestákem si nahrál některý z kolegů z HOPB. Primátor si není schopen vzpomenout, kdy si s Šestákem o vyšetřování povídal a zda byl v pracovně ještě někdo další. "Je to pravděpodobně rok a půl stará nahrávka, opravdu si víc nepamatuji," řekl Thoma.

Třetí varianta počítá s tím, že nahrávku pořídil někdo, kdo by měl zájem Thomu poškodit. Například z jiné politické strany. Musel by ale mít přístup do kanceláře primátora a tam namontovat štěnici. Kdyby ale nahrávka měla sloužit k politickému odstřelu Thomy, nejlepší čas ji zveřejnit už utekl - krajské volby byly před dvěma týdny. V nich bodovalo hnutí Jihočeši 2012, které podporoval Juraj Thoma a HOPB.

Šesták se stal zároveň senátorem. V druhém kole porazil Jana Zahradníka z ODS, kterému by nahrávka mohla pomoci. Zároveň ale i uškodit, protože HOPB by okamžitě ukázalo na to, že nahrávka byla pořízena tajně.

,