Jedno ze stanovišť naučné stezky je na vrchu Semenec v Týně nad Vltavou. Nabízí

Jedno ze stanovišť naučné stezky je na vrchu Semenec v Týně nad Vltavou. Nabízí krásný pohled do údolí Vltavy i rozhlednu. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Nejdelší naučná stezka v republice měří 66 km a vede na Onen Svět

  • 6
V Týně nad Vltavou slavnostně otevřeli nejdelší naučnou stezku v České republice. Je dlouhá 66 kilometrů a je určená pro cykloturisty i pro pěší. Končí u rozhledny ve vesničce Onen Svět nedaleko obce Kovářov, podle které dostala i název.

"Stezka byla vybavena jednatřiceti novými stanovišti s jednadvaceti naučnými tabulemi, dvěma propagačními poutači, šestadvaceti odpočívadly a osmnácti interaktivními mobiliáři ze dřeva," uvedl Miroslav Vlasák z projektového centra Místní akční skupiny (MAS) Vltava, která byla iniciátorem projektu a stavbu realizovala.

Naučná stezka na Onen Svět

Trasa vede po stávající turistické stezce z Týna nad Vltavou údolím řeky Lužnice přes Bechyni až ke Stádleckému mostu, kde se odklání směrem na Milevsko a končí na Onom Světě, vesničce v katastrálním území Zahořany v obci Kovářov.

Uprostřed vsi je dřevěná chata Onen svět z roku 1940, podle níž se dnes osada jmenuje. Vedle ní byla v roce 2001 postavena Langova rozhledna, která se stala předlohou pro logo stezky.

Trasa je dlouhá 66 kilometrů a je nejdelší v České republice.

Zdroj: www.vltavotynsko.cz

Naučná stezka začíná na vrchu Semenec u Týna nad Vltavou, kde kdysi existovalo městské popraviště. Místo se proto nazývalo Na Spravedlnosti. Cesta tak symbolicky končí na Onom Světě, osadě na Kovářovsku.

Výhodou stezky je, že na cestu na Onen Svět lze kdekoliv na trase vstoupit a kdekoliv z ní zase vystoupit, a to v obou směrech. Prochází několika obcemi, kam se dá zajet autem i veřejnou dopravou.

Mystika prostupuje celou trasou. Součástí naučných tabulí se proto staly i pověsti či historické příběhy vztahující se k tajuplným místům nacházejících se podél stezky.

Vybudování stezky stálo tři miliony

S nápadem na propojení tří jihočeských mikroregionů naučnou stezkou přišla v roce 2008 MAS Vltava, která má podporu výstavby stezek ve své strategii.

Oslovila sousední regiony a společně s MAS Lužnice a MAS Střední Povltaví se jí podařilo získat peníze z evropského dotačního Programu rozvoje venkova. Celkové náklady na opravu a vybavení stezky přišly na skoro tři miliony korun.

S propojením regionů došlo také k opravě visuté lávky nad řekou Lužnicí proti ústí Židovy strouhy a dobrovolníci obnovili i dřevěný most přes říčku Smutnou u Bechyně.

Slavnostního otevření stezky se v úterý ráno zúčastnilo více než čtyři sta lidí.

Nejdelší naučná stezka v Česku vede z Týna nad Vltavou (modrý bod) do obce Onen Svět (červený bod)

Nejdelší naučná stezka v Česku vede z Týna nad Vltavou (modrý bod) do obce Onen Svět (červený bod)