Vítězný návrh je podle radních příliš složitý a úprava prostoru mezi Kamenným a Novým mostem by nestála plánovaných 15 milionů korun. | foto: Repro MAFRA

Vítězný návrh na úpravu nábřeží v Písku se radním nelíbí. Je prý složitý

  • 6
Vítězného architektonického návrhu na úpravu nábřeží Otavy mezi Kamenným a Novým mostem se lidé v Písku pravděpodobně nedočkají. Rada města sice ve čtvrtek schválila pořadí, které zvolila odborné komise, vítězný návrh soutěže ale favoritem není.

První tři autory návrhů nyní město vyzve, aby podali nabídku na zpracování projektu. "Je zřejmé, že výběr radních bude jiný než komise," potvrdil písecký starosta Ondřej Veselý (ČSSD), který byl v komisi jako zástupce města.

Podle něj se vítěznému návrhu nedostalo pozitivního přijetí a na veřejném jednání autoři návrhu úplně neobstáli. Proto svůj postoj přehodnotil. "Některé věci neobhájili vůbec. Očekával jsem, že budou argumentovat vztahy, které tam budou vznikat. Jednoduší řešení je přijímané lépe," podotkl starosta.

Na třetím místě skončil návrh dvou studií: Studia P a Ateliéru Vltava.

Na druhém místě skončil návrh architektky Radky Kurčíkové.

Druhý návrh má podle něj zajímavě vyřešený park, který umožňuje celou řadu aktivit mezi úřadem práce a kulturním domem.

"Třetí upřednostnil přístup k řece," konstatoval Veselý. Návrh je spoluprací dvou studíí: Studia P architekta Jana Psoty a Ateliéru Vltava Zbyňka Buchty, Ivety Horákové a Jana Augustina.

Vypadá hezky jen na papíře

Favoritem je i pro místostarostu Josefa Knota (TOP 09). "První návrh podle mého není šťastný. Na papíře sice vypadá hezky, ale horší je to s praktickým využitím. U řeky jsem se narodil a 15 let jsem tam denně chodil. Návrh je příliš složitý a po klikaté stezce nikdo chodit nebude. Lidé budou chtít co nejkratší cestu," upozornil Knot.

Vítězný návrh byl jednoznačně nejsložitější. Umožňoval konání kulturních akcí, projekci filmů nebo půjčování šlapadel. Architekti vytvořili jakési parky v parku, které měly sloužit různým cílovým skupinám. V jednom z parčíků mělo být například možné pořádat i menší trhy.

"U kulturního domu jsme vytvořili rozvlněné stupňující se terasovité hlediště pro venkovní aktivity spojené s kulturou. Mohly by tam být i dočasné výstavy soch," plánoval Jan Pala z českobudějovického architektonického ateliéru +arch.

Tak nyní vypadá nábřeží 1. máje v Písku

Na řece pak podle vítězného návrhu mělo být mobilní molo, kde by kotvila šlapadla, v případě nějaké akce mohlo posloužit pro umístění promítacího plátna, projekci by lidé sledovali z hlediště na břehu.

Patnáct milionů by prý nestačilo

A právě tato rozmanitost byla i terčem kritiky dalších radních. Architekti měli dodržet limit pro náklady na stavební práce 15 milionů korun. A to v tomto případě prý není možné.

"Jsem přesvědčen, že to, co je namalované, bude stát určitě jednou tolik. A to je moc," dodal Knot. Podle něj je nejlepším návrhem ten, který skončil v soutěži na třetím místě.

"Oba mosty spojuje nejkratší cestou, nejsou tam žádné zbytečné zatáčky. Navíc zajímavě propojuje nábřeží s řekou," vysvětlil Knot.

Návrhy byly převážně z dílen mladých autorů. Renomovaní architekti se podle starosty podobných soutěží příliš neúčastní. "Protože odvedou práci, ze které nakonec třeba nic není," podotkl Veselý.