Turistka se osvěžuje na šumavské cestě k pramenům Vltavy.

Turistka se osvěžuje na šumavské cestě k pramenům Vltavy. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Nebourejte stezku k Pramenům Vltavy, vyzývají turisté ze Šumavy

  • 0
Nezavírejte a nebourejte stezku k Pramenům Vltavy, takový je vzkaz turistů, kteří si oblíbili procházky šumavskou přírodou. Stezku, která byla postavena bez stavebního povolení, úřady buď dodatečně povolí, a nebo nařídí zbourat. Podle lidí je však velmi praktická a účelná.

Turisté, kteří tuto sobotu k Pramenům Vltavy a dále na Bučinu mířili, se shodli, že jako atrakce na cestě je stezka perfektní.

Co bude se stezkou?

Stavbu stezky pro pěší nyní řeší vimperský stavební úřad. Chybí jí totiž povolení. Správa parku ale tvrdí, že před rokem si vedení rezervace zjišťovalo, zda potřebuje nějaké povolení, a dostalo odpověď, že ne. Přesto na základě stížnosti jednoho z podnikatelů nyní přišel úřad s tím, že je stavební povolení třeba. "Požádáme o dodatečné povolení," řekla mluvčí parku Jana Zvettlerová. Podrobnosti o problému se stavebním povolením stezky najdete zde.

"Je příjemné, jak zapadá díky tomu, že je ze dřeva, do krajiny, a navíc je to dobrý nápad zpřístupnit pramen, který zde vyvěrá. I my jsme se zde napili," sdělil Jan Šlapák z Písku, který k pramenům přijel na kolech z Kvildy a pokračoval na Bučinu a Ptačí nádrž.

Jiní turisté také stezku chválili, ale vadilo jim, že v jejím okolí jsou kvůli kůrovci uschlé stromy, kterým hrozí pád.

"Místo by mělo být lépe zabezpečeno, aby se nemohlo nikomu nic stát. Když vidím soušky okolo, tak mám i celkem strach, že některá z nich spadne," míní Daniel Nečesaný z Prahy, který na Šumavě trávil víkend.

Za pravdu mu dává i starosta Kvildy Václav Vostradovský. "Už při stavbě jsme upozorňovali, že okolo je uschlý les. To byl ještě dvacet či třicet metrů od chodníku. Nyní hrozí, že při větším větru stromy spadnou a dojde k úrazu. To je třeba také ještě vyřešit," upozorňuje.

Každopádně poválkový chodník – sto dvacet metrů dlouhá stezka, vedená zhruba dva metry nad terénem, je vyhledávaným lákadlem pro turisty. Za první rok fungování přes něj prošlo 80 tisíc lidí. Správa parku původně počítala se zhruba 50 tisíci návštěvníky.

Voda, která na uvedeném místě vyvěrá ze země, je jedním z pramenů Vltavy. Vytéká z přibližně 800 let staré odvodňovací štoly středověkého dolu v Černé hoře. Voda obsahuje vysoké množství stříbra, proto má mít léčivé účinky.