Klíšťatům pomohla mírná zima. (Ilustrační snímek)

Klíšťatům pomohla mírná zima. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Klíšťat je letos na jihu Čech hodně. Turisté si je odtud vozí domů

  • 2
Jihočeši drží neslavný primát kraje s nejvyšším počtem pacientů s klíšťovou encefalitidou. Podle lékařů stále málo slyší na očkování, které lidi před nákazou ochrání. Přitom po mírné zimě je letos klíšťat opravdu hodně.

První dva letošní pacienti s klíšťovou encefalitidou z jižních Čech pocházejí z Prachaticka a Českokrumlovska. Ve skutečnosti už je jich s největší pravděpodobností v kraji víc. Od přisátí infikovaného klíštěte totiž do diagnostiky záludného onemocnění většinou uplyne několik týdnů.

Klíšťová encefalitida na jihu Čech

Rok - počet pacientů

2006 - 171

2007 - 101

2008 - 141

2009 - 146

2010 - 103

2011 - 170

2012 - 125

2013 - 126

zdroj: Krajská hygienická stanice

A odborníci se už podle statistiky z posledních let připravují na to, že počet nemocných s obávaným klíšťovým zánětem mozku bude i letos vysoko převyšovat stovku případů.

"Zřejmě i kvůli mírné zimě je letos klíšťat opravdu hodně. Nejlépe se jim daří v jemných travnatých porostech, okolo řek, v bučinách a smíšených lesích, ale i na jejich krajích. Chtěl bych před těmito parazity opravdu varovat, lidé pohybující se v přírodě by se před nimi měli chránit," řekl rektor Libor Grubhoffer z Jihočeské univerzity, který se výzkumu klíšťat dlouhodobě věnuje.

Turisté "vyvážejí" klíšťata z jižních Čech

Jižní Čechy patří mezi celoevropsky významná ohniska klíšťové encefalitidy a hygienici tu každoročně zaevidují zhruba pětinu všech nákaz z celorepublikového počtu.

Například loni se potýkalo s klíšťovkou v Česku 625 lidí, z toho jich bylo 126 v Jihočeském kraji. Navíc v posledních letech se zvyšuje počet lidí nakažených v jiné části země, a tak si nevítaný suvenýr odvážejí z turisticky atraktivních jižních Čech lidé z celé republiky.

Přitom podle primáře infekčního oddělení českobudějovické nemocnice Václava Chmelíka, který se se svým týmem stará o většinu pacientů s klíšťovkou, by tito nemocní vůbec nemuseli být. "Všechna tato onemocnění jsou zbytečná, protože se jim dá předejít očkováním," apeluje.

Jenže vakcinace proti klíšťové encefalitidě nespadá mezi povinná očkování a lidé si ji musí hradit sami, a proto se mnozí dospělí snaží na sobě ušetřit. "Stále nejvíc očkujeme především děti a mladé dospělé. Častěji už přicházejí i aktivní důchodci, kteří se na jaře odstěhují na chalupu a vrátí se až na zimu," popsala lékařka Ludmila Sattranová z ordinace očkování českobudějovického zdravotního ústavu.

Člověk je chráněn až po druhé dávce

Navzdory zvýšené osvětě v posledních letech se Sattranová stále potýká se zakořeněným mýtem příchozích, že v létě už není očkování možné. Přitom očkování proti klíšťové encefalitidě je možné po celý rok, neexistuje žádný odborný důvod k přerušení nebo odložení očkování po letní sezoně.

V letním období specialisté obvykle volí zrychlené očkovací schéma a druhou dávku podávají už za čtrnáct dní po té první. Člověk je proti onemocnění chráněn právě až po druhé dávce.

"Lidé, kteří si touto chorobou prošli a často si nesou vážné fyzické i psychické následky celý život, nakonec litují, že s očkováním váhali. Za nákazu od nepatrného parazita nakonec zaplatí mnohonásobně víc, než by vydali za očkování," podotkl Chmelík.