Zaměstnanci společnosti E.ON mohou využít firemní školku, která je od loňska

Zaměstnanci společnosti E.ON mohou využít firemní školku, která je od loňska otevřená v budějovickém Háječku. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Dostat tříleté dítě do českobudějovické školky je jako vyhrát v ruletě

  • 5
Dostat v Českých Budějovicích tříleté dítě do mateřské školy je jako vyhrát v ruletě. Volná místa v městských školkách náporu žadatelů nestačí, loni se do nich nedostalo na 400 dětí a podobné to bude i letos. Školky už rozdávají žádosti k zápisu, který je ve všech připraven 2. až 4. dubna.

"Loni se k nám na 40 volných míst hlásilo 110 dětí. Letos nabízíme 50 míst a zase očekáváme podobně velký převis žádostí," uvedla ředitelka Eva Tolarová z Mateřské školy Dlouhá.

Podle odhadu náměstka primátora pro školství Petra Podholy je nyní v 21 městských školkách tisíc dětí, které mají od září přestoupit do základních škol, a uvolnit tak místo nováčkům nastupujícím do mateřinek.

"Musíme však počítat s odklady školní docházky, kterých bude okolo dvou set. Předpokládáme, že od září nabereme do školek 800 nových dětí. Při předchozích zápisech však přišlo 1 200 až 1 300 žádostí," srovnává Podhola.

Od září přibude 65 míst ve školce Kubatova

To je víc než třetina z celkové kapacity městských školek, v nichž je 3 034 míst. Přitom radním se podařilo v uplynulých dvou letech zvýšit nabídku ve třech školkách o 210 míst. A od září otevřou další tři třídy pro 65 předškoláků v Mateřské škole Kubatova, kde vzniknou nové prostory po rekonstrukci bývalé přízemní prodejny zeleniny.

Ani to však nestačí, a proto město dává ředitelům školek možnost domluvit se s částí rodičů na docházce dětí do školky na směny, nebo ve střídavém provozu ob týden.

"Loni jsme to rodičům nabízeli, ale neměli zájem. Pokud však o to budou stát, přizpůsobíme se," podotkla ředitelka Jana Křišťanová z Mateřské školy Jizerská, která minulý rok zaznamenala padesátiprocentní převis žádostí.

V praxi je však počet zájemců o místo v městských školkách nižší, protože někteří rodiče hlásí své dítě do několika z nich. Budějovické mateřinky totiž nemají povinné spádové obvody podle místa bydliště a toho se snaží rodiče využít.

"Chceme si dát přihlášku k zápisu do sídlištní školky, kde bydlíme, a druhou v centru města, kde oba s manželem pracujeme," potvrdila fyzioterapeutka Leona, která usiluje o školku pro tříletou dceru.

Podle kritérií, kterými se ředitelé školek při nabírání nových dětí řídí, získá plný počet bodů za trvalé bydliště v Budějovicích i zaměstnání rodičů. Část jich však ztratí za nízký věk dítěte i za to, že její dcera nemá v dané školce sourozence.

A kolik peněz si musí rodiče na pobyt dítěte ve školce připravit? Magistrát nezdražuje, platí se 420 korun měsíčně, poslední rok před školní docházkou je zdarma. Stravné se může mírně lišit, pohybuje se okolo 700 korun za měsíc.

Pokud se dítě do městské školky nedostane, alternativou může být například soukromá školka Sluníčko, jejíž kapacita je dvacet míst. Pobyt v ní stojí 1 700 korun a strava zhruba 2 000 měsíčně. V nové školce Doma v lese vyjde celodenní pobyt na 5 990 korun za měsíc.