Nejjižnější místo České republiky nedaleko Vyššího Brodu nyní poznáte podle pamětního kamene. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Nejjižnější místo Česka značí pamětní kámen. Najdete ho i bez buzoly

  • 1
Nejjižnější bod České republiky už nemusí turisté hledat s buzolou mezi kopřivami. Od roku 2010 k němu vede značená stezka a od soboty ho oficiálně označuje pamětní kámen. Místo na česko-rakouských hranicích zvelebilo nejjižnější město republiky Vyšší Brod.

V sobotu mu požehnal převor vyšebrodského kláštera Justin Berka. Na slavnostní akt se vydaly desítky turistů pěšky i na kole po starobylé solné stezce. Někteří pak i autobusem přes rakouský Rading.

"V dubnu žulový kámen, který kdysi sloužil jako lávka přes potok, odvezlo město ze skládky za městem k nejjižnějšímu bodu republiky. Váží zhruba 1,5 tuny a měří přes dva a půl metru," řekl jeden z organizátorů akce Jan Straka.

Kámen byl vztyčen na okraji lesa u Hraničního potoka nedaleko zaniklé vsi Radvanova v nadmořské výšce kolem 700 metrů nad mořem. Město na něj pořídilo pamětní desku. V místě potom vybudovalo stůl a lavici a také lávku přes potok. Ve schránce tam čeká na turisty speciální razítko.

Obnovená část solné stezky

V říjnu 2010 Češi a Rakušané k nejjižnějšímu bodu Česka obnovili přeshraniční turistickou stezku pro pěší, cyklisty i lyžaře. Leží na trase z Vyššího Brodu do Ratingu. Projekt, na kterém se podílel Vyšší Brod, Jihočeský kraj a Bad Leonfelden, přišel tehdy na zhruba 4,5 milionu korun, 85 procent nákladů zaplatila EU.

Díky projektu se podařilo obnovit část zaniklé solné stezky, jež vedla z Horních Rakous přes Vyšší Brod do Českého Krumlova. Před tím ji využívali jen farmáři, část k rakouským hranicím byla téměř neprůchodná, zejména kvůli mokřinám. Dostala nový štěrkový povrch a Rakušané zaplatili nový propustek přes Hraniční potok. Stezka byla opatřena odpočívadly s lavicemi a stoly, na hranicích pak i stojany na kola.

V místě zaniklé obce Radvanov, která byla zlikvidována v 50. letech minulého století, je teď umístěn kříž a také informoační tabule. Krajský úřad se na projektu podílel oplocením části stezky od okolních pastvin.

V okolí Vyššího Brodu jsou nyní tři přeshraniční turistické stezky. Kromě té do Radingu, kde jsou kaskádovité rybí sádky, vede další mezi Mnichovicemi a Dürnau a mezi Přední Výtoní a Gugenwaldem. Přímo z Vyššího Brodu pak mohou turisté vyrazit také na dvě naučné Opatské stezky.

,