Zrekonstruovaná knihovna v Soběslavi

Zrekonstruovaná knihovna v Soběslavi | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Nejlepší jihočeskou stavbou je přeměna soběslavského hradu na knihovnu

  • 0
Záchrana gotického hradu v Soběslavi na Táborsku a jeho využití na moderní městskou knihovnu posbíralo vavříny při udělování cen Presta - prestižní stavba jižních Čech. Při slavnostní vyhlášení výsledků v Třeboni získal tento odvážný projekt kromě vítězství ve své kategorii i cenu jihočeského hejtmana Inspira.

"Soutěž na využití hradu jsme vypsali před jedenácti lety. Tenkrát z něj byla už totální ruina. Knihovnu jsme otvírali teprve vloni v září. Celkem oživení hradu stálo 50 milionů korun," připomněl soběslavský starosta Bláha.

Prostory moderní knihovny v Soběslavi, která vznikla uvniř gotického hradu

Že se nová knihovna na netradičním místě líbí, dokazuje i zájem místních. Za krátkou dobu se její návštěvnost zvýšila až pětinásobně. Soběslavští s nadsázkou říkají, že na hrad chodí jako do obýváku.
 
"Vestavět supermoderní skleněnou konstrukci do starého hradu, k tomuto nápadu mě přivedly podmínky. Knihovna totiž potřebuje malou vlhkost a stálou teplotu. Hrad naopak stálou vlhkost a venkovní prostředí, aby zdi nevysychaly a nezačaly se rozpadat," vysvětlil autor návrhu architekt Jaromír Kročák.

Prostory nové městské knihovny v Soběslavi, která vznikla v historických prostorách gotického hradu ze 14. století
Krov nové městské knihovny v Soběslavi, která vznikla v historických prostorách gotického hradu ze 14. století
Zrekonstruovaná knihovna v Soběslavi

Celkem se do 6. ročníku ankety Presta, která se vyhlašuje jednou za dva roky, přihlásilo 62 staveb. Šestnáctičlenná porota je hodnotila v pěti kategoriích. 

Nejobsazenější byly právě občanské a průmyslové stavby, v níž  soběslavský hrad v konkurenci dalších 23 budov zvítězil.

Vítězové kategorií Presta 2008–2010

Občanské a průmyslové stavby
Knihovna v Soběslavi – záchrana gotického hradu

Vodohospodářské stavby
Novořecké splavy Třeboň

Dopravní stavby
Rychlostní silnice R4 (úsek Mirotice – Třebkov)

Infrastruktura obcí
Odpočinková zóna Komora v Táboře

"Každému doporučuji, aby se tam jel podívat. Snoubí se zde tradice s moderní technologií. Architekt dostal ojedinělou příležitost, kterou maximálně využil," nešetřil chválou předseda poroty a zároveň předseda svazu stavebních inženýrů Jan Jelínek.

Porota v této kategorii navíc udělila hned několik čestných uznání, například pro Hradní muzeum v Českém Krumlově, novostavbu dětského oddělení budějovické nemocnice nebo pavilon Jihočeské univerzity. Takřka symbolicky jej získala i nedávno zrekonstruovaná třeboňská Beseda, kde se ocenění předávala.

Z vodohospodářských staveb tentokrát Prestu získaly Novořecké splavy a  v oblasti dopravy zabodoval úsek rychlostní silnice R4 Mirotice - Třebkov na Písecku. Po úseku dlouhém šest kilometrů jezdí řidiči od loňského podzimu. V kategorii ostatní mířilo prvenství do Tábora za odpočinkovou zónu Komora u sídliště Nad Lužnicí. Její úprava město stála více než 94 milionů korun. V poslední kategorii rodinných a bytových domů nebyla Presta udělena.