Od soboty nabídne areál hoslovického mlýna lepší zázemí za celkem 15 milionů korun.

Od soboty nabídne areál hoslovického mlýna lepší zázemí za celkem 15 milionů korun. | foto: Muzeum Středního Pootaví

Nejstarší mlýn v Čechách nabídne novinky, představí i šumavské Podlesí

  • 0
Areál nejstaršího dochovaného vodní mlýna v Čechách v Hoslovicích u Strakonic se od soboty 28. dubna představí v novém. Zároveň začne lákat na novou expozici Ze života šumavského Podlesí. V infocentrum navíc návštěvníci najdou novou publikaci o starých mlýnech.

"Nově otevřená stálá etnografická expozice Ze života šumavského Podlesí věnovaná životu venkovského lidu přiblíží zemědělské práce, pěstování a zpracování některých důležitých plodin a chov dobytka. Představí i tradiční pokrmy regionu, skladování a úpravu potravin a zvykosloví během kalendářního roku," přiblížila Lucie Kupcová z hoslovického mlýna.

Infocentrum najdou návštěvníci v nové dvoupodlažní víceúčelové budově, kde je mimo jiné i občerstvení, sociální zařízení, sklad, kotelna a další technické zázemí.

Ve mlýně ze čtrnáctého století, který patří pod strakonické Muzeum středního Pootaví, spolupracují s Freilichtmuseem Finsterau.

Díky tomu vzniknou dvoujazyčné brožury o zpracování obilí, mléka a chovu hospodářských zvířat a také bude moci být v sobotu pokřtěna publikace Staré mlýny v šumavském Podlesí a v Bavorském lese. Příchozí se letos mohou těšit například na akce jako Dožínky na mlýně a Domácnost paní mlynářky.

Otevření

28. 4. 2012 v 10:00 hod.
Program:
otevření nové expozice Ze života šumavského Podlesí
křest publikace Staré mlýny v šumavském Podlesí a v Bavorském lese
sázení lípy
vystoupení dudácké muziky Prácheňského souboru písní a tanců

Podle písemných zmínek stál mlýn už v roce 1352. Mlelo se v něm naposledy před dvaceti lety, ještě koncem 70. let nechali osadit nový hřídel mlýnského kola tehdejší majitelé, bratři Harantovi.

Jak je možné ve mlýně zjistit, žili dost neobvykle. Odmítli veškerý technický pokrok, proto poslední dochovanou technickou úpravou je žentour za stodolou.

V areálu zakonzervovali tradiční venkovský způsob života - není zavedena elektřina, chybí sociální zařízení, obytné místnosti tvoří malou část budovy. Díky tomu je mlýn včetně dalších staveb a pozemků v autentickém stavu tak, jak jej znali obyvatelé Hoslovic a okolí po staletí.