Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Nejvyšší soud potvrdil trest hokejistovi, který zlomil zuby protihráči

  • 15
Nejvyšší soud potvrdil podmíněný trest hokejistovi, který v regionální soutěži ve Strakonicích zlomil soupeři holí několik zubů. Sportovec, jehož okresní svaz ledního hokeje doživotně vyloučil ze soutěží, neuspěl s tvrzením o nutné obraně ani s argumentem, že jej za zákrok již potrestal rozhodčí a svaz.

Podle Nejvyššího soudu hráč jednoznačně spáchal trestný čin, který nelze omluvit ani tím, že hokej patří mezi kontaktní a tvrdé sporty.

„Použití trestní represe a potrestání obviněného je zcela namístě a nezbytné jak z hlediska individuální, tak i generální prevence,“ stojí v čerstvě publikovaném rozhodnutí. Hokej prý nelze zneužívat k vyřizování osobních účtů nebo k úmyslnému vybíjení agresivity.

Hráč dostal od rozhodčího trest pět minut plus do konce utkání, Okresní svaz ledního hokeje Strakonice jej doživotně vyloučil ze soutěží, a to i kvůli dřívějším hrubostem.

Okresní soud ve Strakonicích loni hokejistovi uložil půl roku vězení s podmíněným odkladem na 18 měsíců, verdikt potvrdil také Krajský soud v Českých Budějovicích.

„Nebyly splněny podmínky nutné obrany“

Hráč v dovolání k NS upozorňoval například na to, že zákroku hokejkou předcházela vzájemná strkanice a hádka, za kterou dostal dvouminutový trest také zraněný hráč. Zákrok hokejkou proto měl být podle obhajoby posuzován jako nutná obrana.

Podle NS ale za dané situace nelze o tolerovatelné nutné obraně uvažovat. Hokejista při útoku na nekrytou dolní část soupeřova obličeje neodvracel žádné trvající či hrozící nebezpečí, nýbrž zcela neadekvátně reagoval na vcelku běžnou hokejovou situaci. „Nebyly splněny podmínky nutné obrany, byl to sám obviněný, kdo na poškozeného zaútočil a způsobil mu zranění,“ napsali soudci.

V roce 2007 Nejvyšší soud průlomově rozhodl, že za hrubý faul a zranění protihráče mohou sportovci v Česku čelit trestnímu stíhání pro ublížení na zdraví a dostat se před soud. Některé závažnější případy totiž nelze řešit jen prostřednictvím pravidel a disciplinárních řízení jednotlivých sportovních svazů. Tehdejší rozhodnutí se týkalo skluzu při fotbale, který způsobil zlomeninu.

Nedávno NS řešil také občanskoprávní odpovědnost za škodu způsobenou tvrdým zákrokem při fotbale. Dospěl k závěru, že faulující hráč odpovědnost nese pouze při mimořádných excesech, které intenzivně vybočují z běžného způsobu hry. Také v tomto případě se soud zabýval skluzem. Připomněl, že fotbal je dynamická hra, jejíž pravidla skluzy nevylučují.