Starosta Netolic Oldřich Petrášek u jedné z mnoha hlubokých děr

Starosta Netolic Oldřich Petrášek u jedné z mnoha hlubokých děr | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Nelegální dobývání vltavínů u Netolic končí. Těžit je budou odborníci

  • 0
Řádění kopáčů, kteří u Netolic na Prachaticku hledali vzácné vltavíny, je konec. Rada města minulý týden schválila, že zelené kameny mimozemského původu vykope specializovaná firma. Ta má povolení od ministerstva a musí vést přesnou evidenci nalezených vltavínů.

Firma Monday Morning provede geologický průzkum i těžbu. Obrovské díry po kopáčích už zavezla zeminou. Průzkum má začít během tří týdnů a bude stát téměř dva miliony korun. Samotná těžba pak podle odhadů potrvá zhruba pět let.

Vltavíny na jihu Čech

Vltavíny vytěžit před několika lety v Besednici a v Ločenicích na Českokrumlovsku. Cena kamenů, které vznikly po dopadu velkého meteoritu, šla totiž v posledních letech prudce nahoru. Nelegálním dobýváním si začalo přivydělávat stále více lidí.

Nelegální kopáči kvůli vltavínům drancovali obecní les několik let. Za jeden gram tohoto kamene mohli při prodeji získat až tisíc korun. "Proměnili les v měsíční krajinu. Posílali jsme tam policii, ale uhlídat kopáče bylo nemožné. A děr stále přibývalo," řekl starosta Netolic Oldřich Petrášek.

Firma, kterou město najalo, má povolení od ministerstva životního prostředí. Netolice si ale nadiktovaly podmínky. Společnosti pronajme pozemek za statisíce korun ročně a na městský účet chce posílat peníze, které pak půjdou na jeho rekultivaci.

"Firma zároveň slibuje, že několik vytěžených vltavínů půjde do Jihočeského a Netolického muzea," podotkl starosta.

Kousky vltavínů ze sbírky JIhočeského muzea.

Zástupci Monday Morning s tím souhlasí. "Smlouva navržená městem je pro nás přijatelná. Po dotažení a vyjasnění některých detailů bude připravena tento týden k podpisu," potvrdil Marek Stanzel z uvedené společnosti.

Vltavíny by se měly těžit povrchovým dobýváním, stejně jako například písek. Vzácné kameny jsou ve vlastnictví státu a veškeré práce budou pod přísným dohledem ministerstva životního prostředí. 

"Firma musí vést evidenci nalezených kamenů. U kusů větších než dva centimetry musí evidovat jejich míry a váhy. Deset kusů vltavínů bude předáno muzeím," sdělil mluvčí ministerstva životního prostředí Petr Kučera.