Japonští turisté v Českých Budějovicích.

Japonští turisté v Českých Budějovicích. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Němci se už do jižních Čech nehrnou, za památkami nově přijíždí Asijci

  • 1
Jihočeský kraj i nadále zůstává rájem tuzemských turistů. V hlavní sezoně od července do konce září se v regionu ubytovalo víc než 341 tisíc Čechů. V posledních letech tu ale ubývá výletníků z Rakouska, Německa a Nizozemska. Přibývá naopak turistů z Asie.

Meziročně se počet českých turistů, kteří se v Jihočeském kraji ubytovali, přesto mírně snížil. Šéfka Jihočeské centrály cestovního ruchu Pavla Konopová se obává, že by se v příštích letech mohl pokles zrychlovat.

"Nedokážeme v kraji vytvořit takovou nabídku, která by přilákala turisty k opakovaným návštěvám. V některých lokalitách se, bohužel, domnívají, že lidi budou stále dokola jezdit na stejný zámek, na stejné památky," domnívá se Konopová.

Dobrými příklady, jak opakovaně lákat turisty, jsou zámek Hluboká, Český Krumlov nebo Lipno, kde každoročně rozšiřují svou nabídku služeb.

"Lidé sem přijedou a mají tu program na celý týden. Na Hluboké můžou jít do zoo, hrát golf, sportovat. Jen kvůli zámku by sem třeba nejeli," uvádí Konopová.

Zatímco mezi domácími turisty vládne v republice jih Čech, v počtu cizinců vede nedostižná Praha, kde se od července do září letošního roku ubytovalo bezmála 1,3 milionu lidí. To je zhruba desetkrát více, než přijelo zahraničních hostů do Jihočeského kraje.

"České regiony nejsou schopné nabídnout skutečně atraktivní západní standard služeb a společensko-kulturního vyžití," vysvětluje dominanci Prahy viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří Tomio Okamura.

Turisté dostávají v prospektech zkreslené informace

Konopová vidí problém v nedostatečné prezentaci. Cizinci sami nemají přehled o místních zajímavostech. Podle ní je důležité přesvědčit zástupce zahraničních cestovních kanceláří, že jižní Čechy mají také co nabídnout.

"Nesmíme podcenit propagační materiály, protože turisté si chtějí číst o regionech, kam jedou. Zatím dostávají často zkreslené informace. Například čínští turisté chtějí v Budějovicích kupovat vždy tužky Koh-i-noor, protože si někde přečetli, že je to místní typický produkt," tvrdí s úsměvem Konopová.

Jsou to právě Číňané, kteří pro turistický ruch v jižních Čechách skrývají velký potenciál.

Ve srovnání s rokem 2005 jich letos přijelo sedmkrát více. Vzrůstá i počet návštěvníků z Ruska. Naopak výletníků z tradičních zemí – Rakouska, Německa a Nizozemska, ubývá.

"Skutečně hlavní část naší klientely už tvoří turisté z Asie. Němce a Rakušany postupně nahrazují Korejci, Tchajwanci, Číňané a Japonci," uvádí Marie Mrzenová, ředitelka pětihvězdičkového Hotelu Růže v Českém Krumlově. Podle jejích statistik přijelo letos turistů z Asie o deset procent více než před rokem.