Stěhování obou oddělení do nového pavilonu bude trvat čtyři dny. Pravděpodobně...

Stěhování obou oddělení do nového pavilonu bude trvat čtyři dny. Pravděpodobně skončí až o víkendu. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Nemocnice se dočkala zmodernizovaného pavilonu za 134 milionů

  • 1
Gynekologie a urologie se v českobudějovické nemocnici po méně než roce vrací do pavilonu Z, který prošel rozsáhlou rekonstrukcí. V areálu vzniká i parkovací dům a v květnu začne stavba urgentního příjmu.

Za plného provozu stěhovali loni začátkem května sestry a lékaři gynekologie a urologie v českobudějovické nemocnici ambulance i pacienty na lůžkách do vedlejšího pavilonu.

A teď jim začal celý náročný kolotoč znovu. Z pavilonu C, kde našla obě oddělení zázemí po dobu modernizace svého pavilonu Z, se vracejí zpátky.

„Stěhování oddělení bude trvat čtyři dny, velmi pravděpodobně skončíme až o víkendu. Pacienty sem přemístíme už ve čtvrtek, celé oddělení začne v pavilonu Z naplno fungovat od pondělí,“ uvedl primář urologického oddělení Miloš Fiala.

Stěhování do novotou vonících vzdušných prostor vymalovaných světlými pastelovými barvami je však pro zdravotníky obou oddělení radostnější než opouštění zastaralých nevyhovujících interiérů. V přízemí najdou pacienti za recepcemi ambulance obou oddělení, příjmovou kancelář a nové pracoviště litotryptoru, což je přístroj pro bezbolestné drcení močových kamenů bezkontaktním přístupem.

Původní budova byla z roku 1939

Připravený je tu i zákrokový sál pro malé chirurgické výkony obou oddělení a odpočívárna s osmi lůžky, z níž budou pacienti po těchto operacích po několika hodinách propouštěni domů.

„Je zde jedna lůžková stanice gynekologie s deseti třílůžkovými, jedním dvoulůžkovým a dvěma jednolůžkovými pokoji s vlastním sociálním zařízením. Vše s kompletním potřebným zázemím lůžkové stanice,“ řekl vedoucí oddělení stavebních investic František Bostl.

Stejná je i jedna lůžková stanice urologie, která má ve zmodernizované budově ještě druhou lůžkovou stanici s devíti třílůžkovými a jedním dvoulůžkovým pokojem. V pavilonu je i společná urologickogynekologická stanice jednotky intenzivní péče s deseti lůžky.

Z původní budovy pocházející z roku 1939 zůstaly jen obvodové zdi. Přistavěna byla nová část se čtyřmi výtahy a spojovací chodby vedoucí přes pavilon C a pavilon infekčního oddělení a dětského oddělení k porodnici.

Úpravy zaručí až třicet let klidu

Nemocnice zaplatila za kompletní modernizaci pavilonu 134 milionů korun a nečerpala na tuto přestavbu žádný úvěr ani dotaci. „Přestavbou pavilonu Z jsme se dostali za polovinu kompletní modernizace nemocnice. Všechny stavební změny děláme se záměrem zrušit medicínu v dolním areálu, hotovo chceme mít v roce 2020,“ řekl ředitel nemocnice Břetislav Shon s tím, že nemocnice ročně investuje z vlastních zdrojů 200 až 300 milionů korun.

V horním areálu už vyrostlo nové dětské oddělení a porodnicko-neonatologické centrum. Pokračuje přestavba centrálního pavilonu, dělníci přistavují čtvrtou třídu mateřské školy a před dokončením je dvoupatrový parkovací dům v sousedství současného parkoviště před vstupním terminálem.

Už v květnu tu začne výstavba pavilonu urgentního příjmu pro všechna oddělení z centrálního pavilonu včetně urologie a gynekologie. Nemocnice má připravenou i vestavbu operačních sálů mezi pavilonem Z a chirurgií a posledním krokem bude v tomto monobloku akutní péče přestavba chirurgie.

„V poslední době se všichni začínají děsit, co bude po roce 2020, až sem přestanou plout dotace z EU. A my jsme tu dobu předběhli a udělali si generel celkové přestavby až do roku 2020. V té době chceme mít hotovo a budějovická nemocnice by měla fungovat dalších 20, 30 let bez nutných investic do staveb,“ dodal Shon.