Vodovodní potrubí v Netolicích je i z 19. století.

Vodovodní potrubí v Netolicích je i z 19. století. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Netolický vodovod je nutné léčit. Jeho části pamatují mocnářství

  • 2
Doby, kdy byly Netolice široko daleko proslavené svými koňskými trhy, nepamatuje už asi nikdo. Některé části vodovodu pod městem ale ano. Podle odhadů je osmdesát procent distribuční sítě pod městem z litiny a ty nejstarší části začaly sloužit už v roce 1884.

Stáří soustavy teď dělá Netolickým problém. Od začátku roku ji museli technici firmy Čevak, která netolickou vodovodní síť spravuje, navštívit kvůli havárii už třináctkrát. Naposledy vyráželi do města na konci února. Místní si totiž stěžovali, že jim teče z vodovodů rezavá voda, která navíc silně páchne chlorem.

„Voda byla opravdu tak špinavá, že se v ní nedalo ani vykoupat. A když do ní dal člověk prát prádlo, vyndal ho z pračky ještě špinavější, než když ho tam dával,“ popsala netolická zastupitelka Lucie Reidingerová, která na problém upozornila i při posledním jednání zastupitelstva.

Několik dní poté se situace zlepšila, na některých místech technici provedli odkalení. Je ale pravděpodobné, že takový zásah nebyl poslední.

„Je samozřejmě naší povinností poruchy opravit, i kdybychom museli zasahovat každý den. Majitelem soustavy je město, na nás je potom, abychom navrhovali, jak by bylo možné situaci řešit,“ vysvětlila mluvčí společnosti Čevak Jitka Kramářová. Ta navíc podotkla, že v letošním roce musí terénní pracovníci Čevaku vyrážet do terénu častěji než jindy po celých jižních Čechách.

Desítky milionů radnici chybí

Radnice má podle slov starosty Vladimíra Peška k dispozici už několik let plán obnovy vodovodů a kanalizací ve městě. V něm je zaneseno, jaké úseky sítě zasluhují největší pozornost i výhled toho, jak by je mohlo město postupně měnit. Jenže v tom je háček. Kdyby město mělo vyměnit všechny části sítě, které by vyměnit chtělo, muselo by mít v rozpočtu navíc desítky milionů, které by použilo jen na vylepšení rozvodu vody.

„Víme samozřejmě o tom, že situace například v ulicích Koželužská nebo Václavská není dobrá, ale investice do výměny by se pohybovaly opravdu v řádu desítek milionů korun. Přesto se chceme snažit jednat tak, abychom situaci ve městě postupně zlepšovali. Naší snahou samozřejmě je havárie co nejvíce eliminovat,“ ujistil Vladimír Pešek.

Jednou z možností je spojit plánované úpravy povrchu ulic ve městě i s výměnou sítí pod jejich povrchem. Jednu takovou opravu plánuje prachatický závod Správy a údržby silnic Jihočeského kraje. Ten by měl opravit povrch na více než dvou kilometrech silnic, které Netolicemi vedou, do majetku města ale nepatří.

„Konkrétně to jsou ulice Vodňanská, Václavská, část Mírového náměstí a také Gregorovy ulice. V současné době zjišťujeme, kolik by stála obnova řadu v těchto místech. Akci bychom mohli naplánovat právě na dobu, kdy budou mít silničáři odkrytý povrch. A pokud by se taková investice dala například zařadit do uznatelných nákladů, byl by to pro nás velký přínos,“ doplnil Pešek.