Snímek z operace.

Snímek z operace. - Českobudějovičtí neurochirurgové úspěšně použili jako první v České republice novou unikátní náhradu části lebeční kosti. | foto: Přemysl Fejfar

Neurochirurgové v Budějovicích úspěšně vyzkoušeli náhradu lebečních kostí

  • 1
Neurochirurgové v Českých Budějovicích představili revoluční novinku pro nahrazení části lebeční kosti u pacientů po úrazech či nádorových onemocněních. Nový implantát, který svým složením a vlastnostmi odpovídá kostní tkáni, už voperovali dvěma pacientům. Ti jsou první z celé republiky.

Prvními pacienty byli vychovatelka Monika Šimková z Prachatic a galvanizér Zdeněk Kvapil z Římova na Českobudějovicku.

náhrada lebeční kosti

Neurochirugové nahrazují nejčastěji části lebky po úrazech, ale také po zánětech či nádorových onemocněních. Použití nového biokeramického materiálu je zhruba dvoj- až trojnásobně dražší než ostatních náhrad, cena jednoho implantátu vyjde na 200 až 250 tisíc korun.  Na zakázku ho dělá podle 3D modelu italský výrobce. Tuto náhradu není možné použít u všech pacientů - záleží na místě defektu, věku pacienta a jeho klinickém stavu. Vůbec pak není vhodný pro děti do sedmi let, jejich lebka ještě roste.

Dosud lékaři pro podobné zákroky používali vesměs cizorodé materiály, které zakryly otvor v lebce, ale se sousední kostní tkání se nespojily.

Nová metoda nyní umožňuje překlenutí defektu implantátem, který se postupně změní na vlastní kostní tkáň pacienta.

"Zákrok není z chirurgického hlediska složitý. Unikátní je ale použití hydroxyapatitu pro výrobu implantátu. Tato synteticky vytvořená tkáň odpovídá porézní strukturou a chemickým složením originální kostní mateřské tkáni. Její ojedinělé vlastnosti umožňují vrůstání kostních buněk a konečnou přestavbu implantátu ve vlastní živou kost," uvedl zástupce primáře neurochirurgického oddělení budějovické nemocnice Vladimír Přibáň.

Tyto vlastnosti jsou ve srovnání s ostatními umělými materiály jedinečné. Jejich využitím je dosaženo dokonalého kosmetického efektu s minimem vedlejších komplikací, zejména zánětlivých.

Monice Šimkové, která přišla kvůli nádoru o část lebeční kosti nad pravým okem, dal úspěšný zákrok naději na návrat do plnohodnotného života. "Strávila jsem dva měsíce v nemocnici. Minulé pondělí mě operovali a od druhého dne po zákroku už je mi stále líp," svěřila se padesátiletá vychovatelka. 

Neurochirurg Vladimír Přibáň s pacientkou Monikou Šimkovou, které lékaři úspěšně voperovali speciálně vyrobený biokeramický implantát.
Biokeramický implantát, který slouží jako náhrada části lebeční kosti.

Na snímku vlevo je pacientka Monika Šimková, které lékaři voperovali speciální biokeramický implantát (vlevo).

Budějovičtí neurochirurgové předpokládají, že vhodných pacientů pro tento zákrok bude okolo deseti ročně.

"Operace trvá zhruba hodinu. Pro nás to není žádný Mount Blanc, ale pro pacienty ano, protože výrazně snižuje výskyt komplikací, zejména zánětlivých, a z kosmetického hlediska je naprosto dokonalý," zdůraznil Přibáň.