Park Stromovka využívají mladí, maminky s kočárky i sportovci.

Park Stromovka využívají mladí, maminky s kočárky i sportovci. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

V oblíbené Stromovce chybí toalety. Bagr je špinavý. Radnice to neřeší

  • 4
Do největšího českobudějovického parku Stromovka utíkají za klidem, sportem i zábavou tisíce obyvatel. V unikátní obří oáze však nejsou veřejné toalety ani občerstvení. Problém je, že pozemky nepatří městu.

Na hřišti si hrají děti, kolem spokojeně posedávají maminky a jen občas zkontrolují, zda je všechno v pořádku. Jen do chvíle, než se první holčička ozve, že potřebuje na záchod.

Z klidné a přívětivé Stromovky se v tu chvíli stává riziková zóna, kde na desítkách hektarů není jediná toaleta. A přesně takový je celý příběh legendárního českobudějovického lesoparku.

Celá řada příležitostí a nevyužitého potenciálu. Na začátku května, kdy tam se slunečným počasím míří mnoho lidí, je to stále výraznější.

Park Stromovka

Chátrající sportoviště, chybějící sociální zázemí, žádné občerstvení, neudržovaná vodní nádrž Bagr. To je výčet nedostatků, na které upozorňují skoro všichni, kteří park o rozloze 68 hektarů pravidelně navštěvují.

"Co nám teď zbývá, musíme spěchat ke Kauflandu na toalety, nebo najít nějaké křoví," reagovala maminka Jana. S dcerou Eliškou nakonec musely zvolit druhou možnost. Podle toho také některá místa v parku vypadají, jenže lidé nemají jinou možnost.

Zástupce města však tento stav příliš netrápí a minimálně v posledních třech letech byla Stromovka stranou jejich zájmu.

"Je to bezpochyby krásný park, má však jednu, ale podstatnou, vadu na kráse. Stromovka nepatří městu. Téměř sto procent pozemků je v majetku fyzických osob z Prahy a pak státu," vysvětlil primátor Juraj Thoma. Hájil se tak, že město nemá pravomoci, jak podobu lokality změnit k lepšímu.

Podle lidí, kteří k Bagru a do dalších míst chodí, by však například umístění mobilních toalet neměl být až takový problém. Pro radnici ano. Jejich minimální zájem o park potvrdil i počet reakcí na dotazy MF DNES.

Dostaly se k sedmi členům rady včetně náměstků a primátora. Kromě něj už reagoval jen neuvolněný radní Ivo Moravec. "Možná by problém s toaletami vyřešila fungující Oáza. Výletní restaurace ve Stromovce chybí," zmínil Moravec.

Jenže v minulosti populární Oáza už delší dobu nefunguje a ani ta městu nepatří. Její majitel Václav Straka loni v létě oznámil, že se má veřejnost nechat překvapit s tím, že připravuje nové využití. Doposud se však nic nestalo. Samotný objekt je přitom ve špatném stavu.

"Je to zavřené proto, že prostory hospody byly v hrozném stavu. Lidé, kteří si tam dávali jídlo a pití, by byli zděšeni, kdyby viděli, jak její zázemí vypadá," upozornil tehdy Straka.

Občerstvení ve Stromovce by přitom rychle našlo své zákazníky. "Stačí se podívat k Malému jezu, kde hospůdka funguje. Tady by to mohlo být podobné," reagoval Matyáš Kuřitka, který chodí do parku běhat a na procházky s přítelkyní.

Stromovka

Park o rozloze 68 hektarů vznikal v 50. až 60. letech minulého století převážně při brigádnické svépomoci budějovických podniků a občanů na levém břehu řeky Vltavy. V parku převládají břízy, lípy a olše, dále pak duby, buky a javory. V minulosti tam napočítali například 135 bylinných druhů cévnatých rostlin, 277 druhů hub nebo přes 60 druhů hnízdících ptáků.
Zdroj: Encyklopedie Českých Budějovic

Současný stav by se mohl změnit, pokud by město znovu zkusilo získat pozemky, ať už od státu, či soukromých majitelů. Naposledy se o to jeho zástupci pokoušeli v minulém volebním období.

"Město lokalitu udržuje na základě smluv s vlastníky jako veřejný park. Tím je vymezeno v podstatě vše, co se dá v tomto parku udělat. S vlastníky jsme v minulém volebním období několikrát jednali, avšak bez úspěchu," potvrdil Thoma.

Někteří podle něj nechtěli prodávat i proto, že pozemky ve Stromovce byly původně stavební parcely a jejich majitelé měli obavy, že město změní územní plán, umožní tím stavět a vydělá na úkor současných vlastníků.

Nevyužité možnosti parku tak mnohdy zaráží i lidi, kteří do Českých Budějovic přijedou na návštěvu, jako například Václav Kuba z Prahy. "Překvapuje mě, že je tu tak velký prostor, který v podstatě nemá žádné další využití. Přitom je tu potenciál na spoustu aktivit, v létě by tu bylo i pěkné koupání," řekl.

Koupání se přímo nabízí v rybníku Bagr, který je však v nelichotivém stavu. "Bagr má problém s udržením kvality vody pro koupání. Zlepšení vzhledu by si určitě zasloužil," reagoval Ivo Moravec. Minimálně na jednání rady se však tento bod doposud nedostal.

V bezmála stotisícových Budějovicích je přitom nabídka venkovního koupání poměrně omezená. Je zde letní plovárna, někteří si zaplavou v Malši či Vltavě, ale pak už jsou většinou odkázáni na okolí. Jezdí k vodě do Hluboké nad Vlatvou, do Borovan či k rybníkům Bezdrev, Dehtář, Mydlák a dalším.

"Na Bagru by podle mě bylo v létě narváno, stačila by čistá voda a nějaká převlékárna s občerstvením," domnívá se další z návštěvníků Stromovky Tomáš Zlámal.

Nádrž má plochu přibližně 2,6 hektaru a ostrůvek, který je jeho součástí, bezmála 1 600 metrů čtverečních. Největší slávě se Bagr těšil na konci 60. let minulého století. Pak ale začaly problém s tím, že se kazila voda, což se dodnes nepodařilo změnit.

Alespoň chybějící občerstvení by možná šlo vyřešit malou pojízdnou restaurací či kavárnou podobnou té, která se pravidelně objevuje na Sokolském ostrově. Nejbližší restaurace je na okraji Stromovky u Litvínovic, pro mnohé návštěvníky už je však příliš daleko. Ideální by byla někde v blízkosti dětského hřiště či Bagru.

V souvislosti s oživením Stromovky město ve spolupráci s Beachklubem také ještě před dvěma lety uvažovalo o stavbě takzvaného Freetime parku, který měl vyrůst v prostoru za Kauflandem.

Jeho součástí měly být dvě kryté haly, senior park, dětské hřiště a letní fitness-dráha s termínem dokončení v roce 2014. Jenže i z těchto plánů sešlo a radnice se ve stavbách či úpravách parků vrhla do jiných lokalit.

Několikrát se o Stromovce také uvažovalo jako o ideálním místě pro otáčivé hlediště, jehož osud byl v Českém Krumlově nejistý. Přesunu scény do Stromovky by však bránil světelný smog.

Město si hodně slibuje od parku 4Dvory

Zástupci magistrátu Stromovku sice přehlížejí, na dalších místech jim však nelze upřít snahu.

"Jako příklad bych uvedl Háječek. Před čtyřmi roky zarostlé feťácko-bezdomovecké doupě, dnes velice příjemné místo s obnovenou kašnou a světelným parkem. Tam jsme totiž naopak všechny pozemky vlastnili, a tak jsme mohli změny provést," konstatoval primátor Thoma.

Jenže, co do počtu návštěvníků není ani po úpravách Háječek zdaleka tak oblíbeným místem, jako je Stromovka nebo nedaleký Sokolský ostrov.

Město si ještě hodně slibuje od úplně nového parku 4Dvory, který roste v areálu bývalých kasáren a tankodromu mezi sídlišti Vltava a Máj. Ten bude mít naopak kompletní vybavení, včetně sociálního zázemí, různých herních prvků či skateparku.