Nezaměstnaný muž na Úřadu práce. Ilustrační foto

Nezaměstnaný muž na Úřadu práce. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Uchazečů o práci je v Jihočeském kraji nejméně od roku 2008

  • 1
Počet lidí bez práce na jihu Čech v dubnu výrazně klesl. Kraj zaznamenal jeden z nejlepších výsledků v České republice. Strojírenské firmy to netěší, protože nemohou sehnat dělníky ani odborníky.

Fakt, že stále větší počet Jihočechů nemá problém sehnat práci, potvrzují dubnová čísla o nezaměstnanosti. Hodnoty se ve srovnání s loňským rokem výrazně snižují a region si dobře vede i v celorepublikovém srovnání. V kraji se na konci minulého měsíce snížil podíl lidí bez práce a vzrostl počet volných pracovních míst.

Práci nabízí například společnost Motor Jikov, která zaměstnává zhruba 800 lidí. Nyní má firma asi 30 volných pozic. Ale nedaří se jí sehnat vhodné zaměstnance.

Podíl nezaměstnaných v Jihočeském kraji

okres duben březen
Č. Budějovice 2,6% 3,0%
Č. Krumlov 5,4% 6,2%
J. Hradec 2,3% 3,3%
Písek 2,4% 3,0%
Prachatice 2,8% 3,5%
Strakonice 3,3% 4,0%
Tábor 4,6% 5,3%
kraj 3,2% 3,9%

„Potřebujeme obsadit nově vytvořená místa hlavně v souvislosti s rozšířením výroby v Soběslavi, kde se nám to bohužel nepodařilo. Musíme tak využívat i agentury, které nám pracovníky dodávají. Trh práce je vyčerpaný,“ hodnotí situaci vedoucí personalistka Iva Fantyšová.

Společností, které v regionu rozšiřují své výrobní kapacity, je spousta. Většina z nich se potýká právě s komplikovaným obsazováním nově vzniklých postů. Potíže mají především strojírenské firmy. Tradičně je největší zájem o pracovníky do výroby, nástrojáře nebo kvalifikované dělníky.

Nové zaměstnance nabírají například ve firmách Engel, Jihostroj nebo Rohde & Schwarz. Český statistický úřad na konci dubna spočítal 10 425 volných pracovních míst v kraji.

„Samozřejmě jsme rádi, že nepřichází krize, při níž by byl nedostatek lidí. Problém, který máme my, se musí řešit větším počtem kvalifikovaných posil ze škol,“ myslí si Iva Fantyšová.

Ve středu zveřejněná čísla a trend snižování nezaměstnanosti okomentovala i vedoucí personálního oddělení Budějovického Budvaru Monika Grešová. „Projevuje se výrazným nedostatkem volných pracovníků na trhu práce, kteří aktivně hledají zaměstnání a jsou ochotni pracovat. Z pohledu zaměstnavatele bychom spíše vítali opak,“ řekla.

Dlouhodobým trendem je i přesouvání lidí na žádaných pozicích. „Všichni musíme počítat s tím, že v prvních deseti až patnácti letech člověk vystřídá dvě až tři práce. Doba, kdy byl dotyčný v jedné firmě třeba dvacet let a více, je minulostí,“ uvědomuje si Milan Šmíd, vedoucí personálního útvaru z firmy Efaflex z Opařan na Táborsku, která vyrábí rychloběžná a průmyslová vrata a většinu svých výrobků vyváží do zahraničí.

Mezi nezaměstnanými převažují ženy

Lidí bez práce bylo v kraji ke konci minulého měsíce 15 045. Oproti stejnému období před rokem se počet snížil o 25 procent. Podíl nezaměstnaných tak dosáhl hodnoty 3,2 procenta, což je výrazně nižší číslo než celorepublikový průměr, který činí 4,4 procenta.

„Vzhledem k počtu uchazečů o zaměstnání, který je nejnižší od listopadu 2008, to můžeme označit za pozitivní jev,“ říká Pavlína Kubíková z Krajské správy Českého statistického úřadu v Českých Budějovicích.

Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku mohou Jihočechy čísla těšit. Hodnoty klesly ve všech okresech. Na Českobudějovicku je o 1 498 nezaměstnaných méně a dobře je na tom i Strakonicko. Lidí bez práce je zde o 729 méně.

Podle statistik dosahovala nezaměstnanost na Českobudějovicku minulý měsíc 2,6 procenta. Nejnižší hodnotou se může pyšnit Písecko s 2,4 procenta a nejhůře je na tom Českokrumlovsko, kde je bez práce 5,4 procenta obyvatel.
Mezi nezaměstnanými v regionu převažovaly ženy.

„V rámci srovnání mezi okresy byl nejvyšší podíl nezaměstnaných žen v okrese Písek, nejmenší na Prachaticku. Z celkového počtu nezaměstnaných představovali absolventi škol a mladiství 4,4 procenta a lidé se zdravotním postižením 20,2 procenta,“ zmínila Kubíková.