Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Bonusy, volno navíc i lepší plat. A řidiči v jižních Čechách stejně chybějí

  • 2
Nezaměstnanost v Česku je nejnižší za 19 let. U řady profesí v kraji to znamená velký nedostatek pracovních sil. Firmy na jihu Čech si je i přetahují. Na jedno volné místo v regionu je jeden člověk bez práce.

Spustili náborovou kampaň, otevřeli si vlastní autoškolu a slibují mimořádné odměny. Získali nové lidi, ale přesto v českobudějovickém dopravním podniku hledají stále další a další řidiče.

A takřka totožná situace je i u dalších velkých dopravců v Jihočeském kraji. Poptávka po řidičích je obrovská. Právě u této profese se jasně odráží dlouhodobě nízká nezaměstnanost, kdy už v podstatě není kde brát.

V jižních Čechách nezaměstnanost v červnu opět klesla, a to na 2,7 procenta. Je to o dvě desetiny procenta méně než v květnu. Meziročně je nezaměstnanost nižší dokonce o 1,2 procentního bodu. Bez práce bylo v kraji necelých 13 tisíc lidí. Teoreticky by mohl téměř každý ihned začít pracovat, protože je v regionu 12 310 volných pracovních míst.

To je však nereálné, často totiž těmto lidem chybí dostatečná kvalifikace. A s tím se potýkají právě dopravci. „Nabízíme náborový příspěvek a řadu dalších benefitů, ale situace se dlouhodobě nějak výrazně nelepší,“ potvrdil Karel Holan, personalista ČSAD Autobusy České Budějovice.

Nezaměstnanost na jihu Čech v červnu

okres - počet - míra
Budějovice - 3 395 - 2,3 %
Č. Krumlov - 1 952 - 4,5 %
J. Hradec - 1 258 - 1,7 %
Písek - 1 148 - 2,0 %
Prachatice - 931 - 2,3 %
Strakonice - 1 547 - 3,0 %
Tábor - 2 707 - 4,0 %

kraj - 12 938 - 2,7 %

Zdroj: Úřad práce ČR

V minulosti podle jeho slov celkovému stavu hodně pomáhala povinná vojenská služba, při které si řada mužů udělala potřebná řidičská oprávnění. „Dnes mají po škole většinou jen na osobní vůz nebo traktor,“ konstatoval Holan.

Získat průkaz na kamiony a autobusy je drahé, vyjde to až na 60 tisíc korun. I proto také dopravci nabízejí příspěvky, nebo řidičský průkaz zaplatí a pak ho částečně strhávají z platu.

Třeba dopravní podnik v Českých Budějovicích letos dokonce otevřel autoškolu. „I díky tomu a kampani se nám daří počty průběžně doplňovat. Za první pololetí jsme získali 24 řidičů. Potíže nám však dělá poměrně vysoká nemocnost a fluktuace, takže nové stále hledáme,“ sdělil Radek Filip, vedoucí útvaru strategie a řízení dopravy v dopravním podniku.

Aktuálně mají 195 stálých řidičů a několik desítek brigádníků. Brzy budou muset hledat další. Za několik měsíců mají začít ve městě fungovat dvě nové linky, na které bude potřeba dalších 22 šoférů.

Holan z ČSAD pak možná určitou stabilizaci na trhu vidí ve zvýšení mezd pro zaměstnance ve veřejné dopravě. Kraj na jaře přidal na platy celkem 50 milionů korun.

Do regionu sice přes různé pracovní agentury proudí hodně cizinců, ale ti mnohdy nemají potřebnou kvalifikaci a třeba situaci dopravců vůbec neřeší. Uplatní se hodně na stavbách.

Podobné to je i u odborných technických a dalších profesí. Některé jihočeské firmy se také z důvodu nedostatku pracovních sil zaměstnance snaží přetáhnout, třeba pomocí mezd. Například dačická společnost Centropen, výrobce kancelářských, školních a hobby potřeb, jež má 409 zaměstnanců, jim zvedá mzdy ročně o tři procenta.

„Trochu nás drtí strojírenské firmy. Pro ně není problém navýšit mzdy tak, že je to pro nás smrtelná záležitost. A spousta mladých lidí odchází do velkých měst. Je těžké zajistit technický personál,“ potvrdil ředitel Centropenu Jaroslav Maršán.

Nezaměstnanost v zemi je nyní nejnižší za uplynulých 19 let. Jihočeský úřad práce během června nově zaevidoval 2 074 uchazečů a ukončil evidenci u 2 786 osob, z nichž 61,5 procenta našlo nové zaměstnání. Jihočeský kraj se nyní společně s Královéhradeckým krajem řadí na třetí místo co do nejnižšího podílu nezaměstnaných za plzeňský a pardubický region.

„Nejvyšší podíl nezaměstnaných ve srovnání sedmi jihočeských okresů má i nadále Český Krumlov, přesně 4,5 procenta. Naopak nejnižší podíl je v okrese Jindřichův Hradec, 1,7 procenta,“ doplnil Jiří Beran z českobudějovické krajské pobočky úřadu práce.

V červenci neočekává zásadní změny situace na trhu. Lze předpokládat, že podíl nezaměstnaných by se mohl mírně zvýšit v souvislosti s evidováním části čerstvých absolventů škol. Podobně tomu bylo i v předchozích letech.

„Naopak očekáváme, že poptávka zaměstnavatelů po nových pracovnících bude pravděpodobně setrvávat na dosavadní úrovni,“ dodal Beran.