ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Metro.cz

Nocleháren přibylo, ale klienti chybějí. Musí totiž dodržovat pravidla

  • 3
V Jihočeském kraji vznikají noclehárny pro bezdomovce. Zájem lidí o službu se v okresech liší. Zatímco v Písku možnost využívají už pár týdnů po otevření, ve Strakonicích a Krumlově bezdomovci příliš zájem nemají.

Noclehárnu pro bezdomovce otevřeli loni v září v Budovatelské ulici ve Strakonicích, první měsíc teď funguje i v Písku.

Lidé mohou služeb využít za poplatek. Podmínkou ovšem je, že tam přijdou střízliví a nebudou pod vlivem drog. I kvůli tomu se zájem bezdomovců o zařízení liší.

„V týdnu zde přespali čtyři klienti, z toho jedna žena. Jednoho bylo nutné odmítnout, protože byl opilý. Někteří klienti měli zájem o vyprání prádla,“ informovala minulý týden mluvčí Písku Kristýna Barchini s tím, že klienti jsou spokojení, dva se zatím vracejí.

„Nemají výhrady k ubytovacímu řádu, snaží se udržovat pořádek. Na to, že je ještě poměrně teplé počasí, to bereme jako úspěch a doufáme, že se časem počet klientů zvýší,“ říká Barchini.

Písecká noclehárna v Sedláčkově ulici nabízí ubytování pro čtyři ženy a stejný počet mužů. Za noc zaplatí 30 korun.

„Konečně máme možnost lidem bez domova nabídnout přenocování, je jim k dispozici kuchyňský kout, zázemí pro osobní hygienu a vyprání prádla,“ popisuje ředitelka Městského střediska sociálních služeb Marcela Průšová.

Od 22 hodin je vyhlášen noční klid

Méně nadšení jsou z novinky někteří sousedé. „Jakoby nestačilo, že je tu ubytovna pro cizince. Každou chvíli se hádají na ulici. A teď se tu budou ještě potulovat bezdomovci,“ zlobí se například jedna z obyvatelek Mírového náměstí.

Podle vedoucí oddělení sociální práce a pomoci Zuzany Staffové jsou obavy zbytečné. „Problémy v okolí neočekáváme a z praxe nocleháren v jiných obcích ani nevyplývají. Klienti mohou přicházet pouze v jasně určený čas do 20 hodin a poté je noclehárna uzavřena. Od 22 hodin je vyhlášen noční klid,“ upozorňuje Staffová.

Také ve Strakonicích noclehárna spadá pod městský ústav sociálních služeb. Má kapacitu devět lůžek pro sedm mužů a dvě ženy. Noc vyjde na 65 korun. I tady platí podobná pravidla jako v Písku. Zařízení navíc poskytuje ambulantní služby, které pomáhají zabránit sociálnímu vyloučení lidí v krizové situaci.

Zájemci mohou přicházet od 18 do 21 hodin. Následují rozhovory, hygiena a poradenství. Od 22. hodiny je noční klid,“ říká ředitelka Městského ústavu sociálních služeb Strakonice Dagmar Prokopiusová.

Vznik nocleháren podporuje Jihočeský kraj

I přes bonus v podobě poradenství, bezdomovci noclehárnu nevyhledávají. „Ani v zimě nebyl o noclehárnu příliš velký zájem. Nejčastěji uváděným důvodem není paradoxně poplatek za službu, ale neochota dodržovat pravidla. Zejména co se týká nadměrného užívání alkoholu,“ podotýká Prokopiusová.

Dodává, že roční zkušenost s provozem je taková, že službu využívají většinou žadatelé o umístění do Azylového domu městského ústavu sociálních služeb, kteří neuspěli se žádostí kvůli plné kapacitě zařízení.

Vznik nocleháren podporuje Jihočeský kraj. Městům přispívá na provoz. Loni byl dotační program zaměřený na podporu vzniku noclehárny v Písku, Strakonicích a Českém Krumlově. Žádost podali jen Strakoničtí, které kraj podpořil částkou 350 tisíc. Stavební úpravy objektu, v němž funguje i azylový dům, vyšly město na 2,2 milionu korun.

Letos je následovali v Písku a z kraje získali 410 tisíc korun. Otevření zařízení předcházela rekonstrukce bytového domu v majetku města, který byl ve špatném stavu. Suma za opravu prvního patra se vyšplhala na 2,2 milionu korun.

Podle plánu rozvoje sociálních služeb pro rok 2017 Jihočeský kraj doporučuje vznik noclehárny propojené s nízkoprahovým denním centrem ve všech bývalých okresních městech v jižních Čechách.

Avšak třeba Český Krumlov této možnosti využít nehodlá. V roce 2014 město zřídilo městskou ubytovnu, jejíž provoz zajišťuje Český červený kříž ve spolupráci se sociálními pracovníky Odboru sociálních věcí a zdravotnictví. Za podobných podmínek tam v zimě mají k dispozici jedno lůžko i lidé bez přístřeší.

Bezdomovci sice o přespání projevovali dopředu zájem, ve skutečnosti však nabídky nevyužili. Podobně jako možnost využít zázemí na ubytovně pro osobní hygienu.

„Narážíme často na to, že zájem o noclehárnu by měli, ale nejsou ochotní se podřídit nezbytným podmínkám,“ tvrdí mluvčí krumlovské radnice Petra Nestávalová.