U Vodňan už se těží písek. Firma Beton Brož chce svůj nový závod postavit poblíž.

U Vodňan už se těží písek. Firma Beton Brož chce svůj nový závod postavit poblíž. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Do Vodňan chce firma na betonové výrobky. Místní se bojí hluku a dopravy

  • 0
Až 40 pracovních míst a podpora podnikatelů z okolí. S takovou nabídkou přichází do Vodňan na Strakonicku firma Beton Brož, která tam chce postavit závod na betonové výrobky. Část lidí se proti záměru bouří.

Desítky nákladních aut denně zhustí už tak frekventované silnice. Zvýší se hluk a zhorší ovzduší ve Vodňanech. Tím mimo jiné argumentují odpůrci záměru společnosti Beton Brož, která plánuje v sousedství Pískovny Čavyně postavit závod na betonové výrobky.

„Jako řidiči budeme nuceni k riskantnímu předjíždění desítek kamionů. S větším provozem se sníží bezpečnost,“ uvedl například Ondřej Šmíd z Vodňan.

Podobné obavy mají i lidé v nedalekých Číčenicích. „Zažili jsme to už s pískovnou. Také nám říkali, že kamiony přes Číčenice jezdit nebudou, a jezdí. Jsme v zastupitelstvu všichni proti výstavbě. Jenže závod nebude stát v našem katastru, ale ve Vodňanech,“ řekla starostka Číčenic Renáta Regálová.

Podle investičního a správního ředitele firmy Beton Brož Jožka Kmoníčka jsou obavy lidí zbytečné. Odvoz výrobků totiž bude firma směřovat na obchvat.

„Může tam jezdit průměrně 45 aut denně. Vyjedou z areálu rovnou na hlavní cestu a pojedou buď doleva na Budějovice, nebo doprava na Písek. Celková produkce materiálu může být sto tisíc tun za rok. To je ale při plné kapacitě, u nás se jedná o sezonní výrobu, vyrábíme zhruba od března do listopadu. Předpokládáme, že v maximu se pracuje asi 230 dní v roce,“ vysvětlil Kmoníček.

Výstavba nejdříve za dva roky

Firma chce spolupracovat s pískovnou a štěrkovnou, která je od místa 500 metrů. Jedenáctihektarový pozemek koupila od firmy Tomi-písek. Roli hrála právě vazba na zdroj základní suroviny a dopravní napojení. „Přibližně 15 aut bude denně navážet suroviny jen přes cestu ze štěrkovny. Okolí nebudeme vůbec zatěžovat,“ nastínil Kmoníček.

Ředitel rozporuje i to, že by byl provoz hlučný a prašný. „Nejsme betonárka. Jedná se o závod na výrobu betonových výrobků a prodejní sklad. Všechno bude uzavřené v halách. Jedno z našich výrobních středisek je v Novém Bydžově v bytové zástavbě,“ podotkl Kmoníček.

Spolu s novou firmou do Vodňan přijdou také další pracovní příležitosti. Beton Brož počítá s tím, že tu vznikne 40 pracovních míst od dělnických profesí až po vyšší management. „Navíc budeme využívat lokální dodavatele služeb,“ zmínil Kmoníček s tím, že s výstavbou závodu by se mohlo začít nejdříve za dva roky.

Vodňany dříve odmítly pilu za čtyři miliardy

Pro výstavbu je místostarosta Vodňan Milan Kodádek (sdružení Vodňansko). „Chceme ukázat na přístupu ke společnosti Beton Brož, že město je vstřícné k podnikatelské sféře. Odpůrci tu dlouhodobě nechtějí štěrkovnu, ale ta funguje a nic neporušuje. Kromě pracovních příležitostí je dobré i to, že co se zde vytěží, tak se nebude muset vozit kamiony dál, ale zpracuje se téměř na stejném místě,“ poznamenal Kodádek.

Přestože město záměru vyšlo vstříc a schválilo změnu územního plánu, zastupitelé nejsou v názoru na nový provoz jednotní.

„Jsem spíš pro to, aby tu závod nebyl. Myslím, že to pro Vodňany nepřinese ten správný efekt. Jde o málo pracovních míst, hodně zabrané plochy a spotřebu vody,“ vyjmenoval zastupitel Milan Holý (Vodňany pro změnu).

Není to poprvé, kdy se část Vodňanských staví proti záměru investorů. Před dvěma lety chtěla rakouská společnost ve městě postavit pilu za čtyři miliardy. Místní se však báli zvýšení těžké dopravy a poukazovali na možný krach malých pil v okolí. Následovalo referendum, jehož výsledek nebyl závazný, zastupitelé se však přiklonili k obyvatelům a výstavbu nepovolili.

K záměru společnosti Beton Brož se teď budou vyjadřovat úřady. „ Ať rozhodne zastupitelstvo. V současné době se řeší jen změna územního plánu,“ dodal starosta Vodňan Václav Heřman (sdružení Město a venkov) s tím, že se víc k situaci odmítá vyjadřovat.