Vítězný návrh ateliéru Kuba & Pilař architekti s.r.o. na přístavbu Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích. | foto: návrh ateliéru Kuba & Pilař architekti s.r.o.

Nová budova Jihočeské vědecké knihovny se bude vznášet na pilotách

  • 27
Jihočeskou vědeckou knihovnu v Českých Budějovicích čeká proměna, po které se čtenářům volně zpřístupní na 130 tisíc svazků knih a periodik. „Létající“ přístavba na Lidické třídě vyjde na více než 120 milionů korun.

Plná slunečního světla, vzdušná a zároveň jakoby se vznášející těsně nad zemí. Zástupci knihovny včera zveřejnili výsledky architektonické soutěže na dostavbu budovy na Lidické třídě a zároveň s ní i vizualizace vítězného návrhu z brněnského ateliéru Kuba & Pilař architekti s.r.o.

„Asi nejvíce se mi líbí jednoduchost, která bude podle mě dobře pasovat do prostoru,“ reagoval Ivo Kareš, ředitel Jihočeské vědecké knihovny.

Vítězný návrh ateliéru Kuba & Pilař architekti s.r.o. na přístavbu Jihočeské...

Stávající budova původně sloužící jako muzeum dělnického revolučního hnutí je velmi výrazná, a tak nebylo jednoduché navrhnout něco, co nebude působit příliš agresivně a dokáže zapadnout do prostoru. To se podle porotců podařilo.

S vítězi soutěže teď vedení knihovny uzavře smlouvu, oni následně připraví projekt. Návrh rozšíří knihovnu o jednopodlažní dostavbu, která bude s původním objektem spojena jen v místě současného vstupu.

Knihovna zažádá o dotaci

„Zadání bylo skutečně komplikované právě s ohledem na umístění přístavby. Rozhodli jsme se, že nebudeme podobou navazovat na stávající budovu. Svou roli v tom sehrály i finanční možnosti projektu,“ sdělil architekt Ladislav Kuba z vítězného ateliéru. Mezi jejich úspěšné projekty patří například knihovna Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně nebo budova Fakulty chemickotechnologické Univerzity Pardubice.

Vítězný návrh ateliéru Kuba & Pilař architekti s.r.o. na přístavbu Jihočeské...
Vítězný návrh ateliéru Kuba & Pilař architekti s.r.o. na přístavbu Jihočeské...

I Kareš upozornil, že kromě prostoru bylo nutné respektovat odhadovaný rozpočet stavby. Knihovna se pokusí získat dotaci z programu IROP v celkové výši 123 milionů korun. O ni hodlá požádat do konce letošního roku. V ideálním případě by se tak mohlo začít stavět příští rok. Spíše to vypadá na roky 2019 a 2020.

Po otevření knihovna čtenářům volně zpřístupní více než 130 tisíc svazků knih a periodik. To je jeden z hlavních důvodů pro přístavbu. Stávajícímu objektu zůstane dominantní postavení a zároveň prostor pro případnou budoucí rekonstrukci.

Není vyloučené, že se budova stane chráněnou památkou. Součástí architektonické studie jsou úpravy vstupu a okolního veřejného prostranství, ale také nové parkoviště a dopravní napojení na Lidickou třídu. Samozřejmostí bude bezbariérový přístup.

Nový objekt by měl stát na pilotách, stavba tak bude vypadat jako by levitovala. Zároveň dojde k přemístění obou současných památníků, které jsou mezi knihovnou a Gerberou. „O přesunu se ještě budeme s architekty bavit. Balvan by měl změnit místo jen o pár desítek metrů,“ zmínil Kareš. Nebude to nic snadného, váží úctyhodných 114 tun.

Na zmíněné parkoviště je nutné udělat příjezd a zástupci knihovny zvažují dvě varianty. První by auta přivedla od Mánesovy ulice, druhou variantou je příjezd z Lidické. Město mimo jiné uvažuje, že na křižovatce Lidické u krajského soudu postaví kruhovou křižovatku. Tím by se vyřešil nejen výjezd a vjezd k soudu, parkovacímu domu nebo zimnímu stadionu, ale na druhé straně by mohl vzniknout odbočovací pruh právě do knihovny.

Zatím jsou obě varianty ve fázi úvah. Odborná porota vybírala z šesti finálových návrhů. Na samotném začátku dorazilo 27 žádostí od architektů. Na druhém místě skončila studie ateliéru Ivan Kroupa architekti. Třetí místo patří pražskému ateliéru Projektil architekti. Soutěžní studie si budou moci zájemci brzy prohlédnout. Výstava začne v knihovně na Lidické vernisáží 13. února v 16 hodin a potrvá do 24. února.

„U návrhů jsme očekávali velmi vysokou kvalitu a dostali jsme možnost porovnat několik rozdílných přístupů. Studia to měla hodně těžké a bylo složité se se zadáním vypořádat,“ sdělil Miroslav Vodák, organizátor architektonické soutěže.

Každý z šesti finalistů dostane za účast 120 tisíc korun jako takzvané skicovné. Finanční odměny 300, 240 a 180 tisíc pak získají autoři za udělení první druhé a třetí ceny. Vítěz pak dostane zaplaceno za zpracování celého projektu.