Jihočeská města mají vyhlášky, které upravují volný pohyb psů. | foto: Marek Podhora, MAFRA

V Prachaticích vyčlenili místa, kde mohou psi běhat bez vodítka

  • 16
Nová vyhláška, která v Prachaticích upravuje pohyb psů, vymezila části města, kde mohou běhat bez vodítek. Podobná pravidla platí i v dalších velkých jihočeských městech.

Bývalé škvárové hřiště, okolí areálu střelnice, kolem internátu střední pedagogické školy a v Hradební ulici v těsné blízkosti centra. V těchto místech Prachatic se mohou psi pohybovat volně. V ostatních částech musí být při venčení na vodítku. Ve čtvrtek začala platit ve městě nová vyhláška, kterou schválili zastupitelé při svém posledním jednání.

Podobná situace je i v Táboře, kde je pro psy vyhrazena lokalita pod klášterem v Klokotech, veřejná prostranství jsou ale volnému pohybu zapovězena. Každé město si pravidla pro pohyb psů upravuje vlastní vyhláškou, odchylky jsou proto možné.

„Už delší dobu jsme slýchali podněty od majitelů psů, kteří po něčem takovém volali. Ve chvíli, kdy bylo nutné vyhlášku i z jiných důvodů měnit, jsme se tedy rozhodli vyjít lidem vstříc,“ popsala vedoucí odboru komunálních služeb a dopravy v Prachaticích Ivana Jeřábková.

Proti Strakonicím, kde psi volně pobíhat nesmějí a majitelé jim musejí nasazovat náhubky, když je nechají uvázané před obchodem, je to pro pejskaře osvěžení. Ti prachatičtí si pochvalují především to, že jedna zóna vyhrazená pro pohyb psů se nachází i v těsné blízkosti historického jádra, kde jinak není ani k venčení zvířat příliš prostoru.

„Právě v těch místech byla taková zóna třeba. Jinak si ale myslím, že vybrané oblasti jsou nerovnoměrně rozložené a vytlačené poměrně daleko za město. Já z Krumlovské ulice se psem určitě chodit k internátu nebudu, je to daleko. Pokud se ale nová pravidla osvědčí, možná by mohly takové zóny ještě přibýt,“ zhodnotila nové opatření Milada Havelková, která se mimo jiné stará i o psy v prachatických záchytných kotcích.

O něco volnější nařízení platí v souvislosti s pohybem psů v Českém Krumlově. Povinnost držet psa na vodítku tam zavedli jen v centru města a na sídlištích.
„V okrajových částech není zákaz striktní, a pokud si člověk psa dokáže ohlídat, může chodit i na volno,“ uvedla mluvčí radnice Petra Nestávalová.

Písek je pro pejskaře rozdělený na tři zóny. V historickém jádru je zakázaný jakýkoli volný pohyb psů, a na sídlištích jsou vyhrazena místa, kam psi nesmějí vůbec spíše z hygienických důvodů, jako jsou dětská hřiště a pískoviště.

„Na ostatních místech nemusí být na vodítku, ale musí být pod vlivem pána, a když se cokoliv stane, například dopravní nehoda nebo i napadení jiného člověka, vše jde na vrub vlastníka psa nebo vodiče. Ten za svého psa odpovídá,“ uvedla písecká mluvčí Kristýna Barchini.

Nejvíce psů, podle dostupných údajů téměř sedm tisíc, žije v Českých Budějovicích. Pejskaři se tam musí řídit poměrně přísnými pravidly a na všech veřejných prostranstvích musejí psy držet zkrátka. Nesmějí s nimi jako v Písku na všechna sportoviště a dětská hřiště, kde návštěvníky včas varuje i zvláštní cedulka.

„Nově by se mezi tato místa měly zařadit i plochy v blízkosti Jihočeské univerzity, jejíž vedení nás o to požádalo z důvodu rostoucího nepořádku právě po venčení psů,“ upozornila mluvčí budějovické radnice Jitka Welzlová. A dodala, že pod kontrolou musejí mít své psy i lidé, kteří se pohybují po budějovických cyklostezkách. Délka vodítka by tam navíc měla být jen jeden metr.