Majitel filmy Bernhard Rustige ukládá do země krabici, v níž je stavební...

Majitel filmy Bernhard Rustige ukládá do země krabici, v níž je stavební povolení, etický kodex společnosti, poslední vydání firemního časopisu, surovinu, ze které se bude vyrábět, noviny a také několik mincí. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Z recyklovaných PET lahví vyrobí v nové hale 12 tisíc tun vlákna ročně

  • 4
Společnost Silon v Plané nad Lužnicí ve středu položila základní kámen nové haly v místní průmyslové zóně. Firma chce být první ve využití vláken z recyklovaných PET lahví v oblasti hygieny.

Investice skoro 400 milionů korun a 35 nových pracovních míst. V průmyslové zóně v Plané nad Lužnicí vyroste do června příštího roku nová hala společnosti Silon. Vyrábět se tu bude vlákno z recyklovaných PET lahví.

„Chceme-li být úspěšní, musíme být o krok napřed před ostatními. K tomu potřebujeme investice do inovací a technologií,“ vysvětlil finanční ředitel a jeden z jednatelů Silonu Bernd Morawitz.

„Máme ověřenou technologii, kterou používáme na poli automobilového průmyslu. Řekli jsme si, že bychom ji mohli využít i v oblasti hygienických potřeb. Už to někdo v Evropě dělá? Ne, jsme první. Ale být první vůbec není špatné. Budeme rychlejší, levnější. Budeme lepší,“ řekl rázně ředitel Morawitz.

Průmyslová zóna se rozrůstá

Vedení firmy společně se starosty Plané a Sezimova Ústí ve středu položilo základní kámen nové haly. Nebo spíše základní bednu. Místo tradičního materiálu zvolil Silon malou dřevěnou krabičku, do které většinový majitel Bernhard Rustige vložil stavební povolení, etický kodex společnosti, poslední vydání firemního časopisu, surovinu, ze které se bude vyrábět, noviny a také několik mincí.

Starosta Plané nad Lužnicí Jiří Šimánek si pochvaloval, jak se zdejší průmyslové zóně daří. „Je největší na Táborsku a těší nás, že žije. Firmy se zvětšují a přibývají nové,“ konstatoval.

Dokladem úspěchu je právě Silon. Firma od ledna 2013 nabrala 45 lidí a díky nové hale přijme dalších 35. S náborem již začala. „Budou to jak kvalifikované, tak méně kvalifikované profese,“ podotkl Petr Ličko, který má v Silonu na starosti technický servis.

Nová hala bude zpracovávat recyklované PET lahve. Vlákno, které zde vznikne, se používá ve stavebnictví, automobilovém průmyslu i ve zdravotnictví.

„Je to složitý proces. Láhve se nadrtí a přetváří na vlákno, které se různě upravuje. Na konci se tato vlákna používají třeba jako výplně v bundách, čalounění v autech či dětských plenách,“ vysvětlil široké užití recyklovaných PET lahví Ličko.

Nová hala o rozloze šest tisíc metrů čtverečních bude mít roční produkci 12 tisíc tun vlákna. Na toto množství linka spotřebuje 360 milionů kusů PET lahví.

„Kdybychom vyskládali do nové haly PET lahve od podlahy až po strop, vydrželo by to jen na devítidenní výrobu,“ ilustroval obrovské množství zpracovaného materiálu Morawitz.

V současné době zaměstnává Silon přes 500 zaměstnanců. Svými výrobky zásobuje klienty v Evropě, Asii, Africe, Severní Americe a Austrálii.

Firma vznikla v roce 1950, aby se v ní vyrábělo polyamidové vlákno na silonové punčochy. V průběhu let se produkce rozrůstala, například o plastové desky. Po revoluci byla zprivatizována, některé divize se odštěpily.

Dnes je majoritním vlastníkem Silonu německý architekt Bernhard Rustige. Kromě výroby vláken z recyklovaných PET lahví se firma zabývá také produkcí kompaundu - polotovaru pro plastikářský průmysl. Roční obrat společnosti je okolo 3,5 miliardy korun.

(Původně jsme v titulku i v textu uvedli, že roční produkce bude 12 milionů tun, ale správně je 12 tisíc tun. K chybě došlo při prezentaci firmy. Za chybu se čtenářům omlouváme. Redakce)