Většina bytů v lokalitě Luční jez v Budějovicích má výhled na Vltavu.

Většina bytů v lokalitě Luční jez v Budějovicích má výhled na Vltavu. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Parkoviště dvou domů u Lučního jezu v Budějovicích schovají pod zem

  • 5
V lokalitě u Lučního jezu v Českých Budějovicích vyrostou poslední dva domy. Směrem proti proudu řeky k Trilčovu jezu se nábřeží dostává do zóny aktivních záplav, kde už je stavět zakázané.

Bydlení u řeky? V poslední době tahák, na který lákají v Českých Budějovicích developeři potenciální majitele bytů. Zatím posledním projektem je komplex v lokalitě Luční jez na levé straně Vltavy.

Ve dvou objektech vznikne 89 bytů a osm ateliérů. Domy jsou přitom navržené v záplavové oblasti pro stoletou vodu, podobně jako další už postavené vedle. Všechny vytvořila developerská firma Vltavapark.

Podle projektantů jsou proti povodním dostatečně chráněné. Obyvatelé tak mohou v krajním případě pozorovat stoupající vodu z oken. Kvůli zástavbě u Lučního jezu dokonce stavitelé zpevnili a zvýšili břehy koryta Vltavy, vjezdy do garáží mají vodotěsné dveře.

Nové byty v Budějovicích

V Českých Budějovicích se bude stavět nebo staví bytové domy i na dalších místech. Jeden z velkých projektů roste v lokalitě U Kapličky u Husovy třídy, další na konci Jírovcovy ulice ve směru z města, kde čeká na podzim kolaudace další dvě sekce bytů. Další stavba bytového domu bude brzy vrcholit v ulici B. Smetany na Pražském předměstí. Nové domy jsou také v lokalitě U lesa na sídlišti Máj ve směru na Branišov. Velký boom ve výstavbě by měl zažít bývalý areál kasáren a tankodromu ve Čtyřech Dvorech, kde by měly vyrůst desítky, možná několik stovek bytů. V plánech je také výstavba v Husově kolonii. Naopak pozastavená je příprava projektů například v Suchém Vrbném nebo na Pražském sídlišti, kde se proti stavbám postavili tamní obyvatelé.

„Nový bytový komplex bude mít navíc dvě patra podzemního parkoviště. V tom jsme zatím první ve městě,“ zdůraznil architekt Atelieru 8000 a společník firmy Vltavapark Martin Krupauer.

Stavbu u řeky přitom nerozporuje ani českobudějovický magistrát, ani jeho odbor životního prostředí. V záplavových oblastech se totiž stavět nedoporučuje, ale ani nezakazuje.

„Pokud proti tomu nevystoupí v územním řízení vlastníci sousedních pozemků nebo ochránci životního prostředí, nic se nestane,“ míní Pavel Kolář, který má letité zkušenosti kolem stavebních řízení na březích Malše.

Občanské sdružení, které založil, totiž nedávno zablokovalo některé protipovodňové projekty a ovlivnilo názory zastupitelů na stavby na březích Malše.

Zatím poslední kauzou, kterou sdružení sleduje, jsou plánovaná protipovodňová opatření ve formě hrází v lokalitě U Špačků. Tam úředníci a bývalé vedení radnice povolili stavby bytových domů, ačkoliv jde také o záplavové území. Developeři tady dokonce změnili terén a pozemky připravili na navážce, což odporuje předpisům. Nabízí třiašedesát parcel pro rodinné domy pod hesly jako Atraktivní bydlení u řeky.

Nový obytný komplex má mít pět nadzemních podlaží

„Výstavba u Lučního jezu mi nevadí, nezasahuje negativně do krajiny. Domy U Špačků už ano,“ míní odborník na ekologii krajiny a dlouholetý zaměstnanec jihočeské Agentury ochrany přírody a krajiny Vladimír Šámal.

Podle náměstka českobudějovického primátora pro územní rozvoj a urbanistiku Františka Konečného je spíš u nového objektu důležité, jak vyřeší parkování. Pro krajské město totiž platí norma jedno parkovací místo na jeden nový byt.

„Dnes jsme po Praze druhým městem s největším počtem aut podle počtu obyvatel. Zajímat nás také bude, jak developer vyřeší výjezd od domu na Litvínovickou silnici, kde je silný provoz,“ upozornil náměstek Konečný, který zastupuje město v řízení kolem změny projektu.

Vltavapark chce totiž umístění domů upravit. „Spojí se do podoby otevřeného písmene L. Bude to architektonicky zajímavější,“ přiblížil Krupauer, který je coby architekt spoluautorem staveb jako obchodní centrum IGY, Mercury Centrum nebo bankovní pobočka ČSOB na českobudějovické Lannově třídě.
Kolem změny projektu a tím územního rozhodnutí naplánoval stavební úřad na 18. srpna místní šetření za účasti stavebníků, majitelů pozemků a dalších institucí.

„Účel stavby se nemění. Co se týče parkování, budeme mít míst k stání víc, než je povinné jedno na byt. Kromě toho bude mít dům parkování pro návštěvníky a hlavně co nejvíc zeleně okolo,“ tvrdí architekt Krupauer.
Nový obytný komplex s výhledem na Vltavu má mít pět nadzemních podlaží. V podzemí vzniknou parkoviště pro auta, místa pro technické zázemí, kolárny a sklepy.

Podle majitele pozemků lokality u Lučního jezu firmy Vltavapark jde o poslední zástavbu v tomto místě. Směrem proti proudu řeky k Trilčovu jezu se totiž nábřeží dostává do zóny aktivních záplav, kde už je stavět zakázané.