Žáci ZŠ Povážská ve Strakonicích cvičí na hřišti, které vzniklo netradičně na...

Žáci ZŠ Povážská ve Strakonicích cvičí na hřišti, které vzniklo netradičně na střeše školní budovy. | foto: ZŠ Povážská Strakonice

Strakonice otevřely novou školu se zimní zahradou a hřištěm na střeše

  • 2
Nová strakonická škola Povážská přivítala v první školní den téměř 300 dětí. Areál, který nahradil staré nevyhovující budovy, postavila za 350 milionů korun strakonická radnice bez jediné dotace. Škola má kromě tradiční jídelny také multifunkční kulturní sál, zimní zahradu a hřiště, které vzniklo na střeše budovy.

"Loni začala škola předčasně používat první část nové budovy pro první stupeň, od 3. září 2012 do školy nastupují i žáci druhého stupně a naplno se rozjíždí," řekl starosta Strakonic Pavel Vondrys.

Stavba školy Povážská

Radnice začala školu stavět v roce 2010 v místě, kde na konci sedmdesátých let 20. století vznikl provizorní pavilon šesti tříd. Původně měl sloužit deset let.
Místo toho se v osmdesátých letech dostavěl další pavilon a děti sem chodily dvacet let. A to i přesto, že škola nevyhovovala hygienickým požadavkům zejména proto, že desky, ze kterých byla postavena, obsahovaly formaldehyd a do montované budovy zatékalo.
Posledních deset let se ve Strakonicích řešilo, co s nevyhovující budovou.

V době stavby nové školy dojížděli žáci za výukou do budov v centru města. Ty nyní radnice využije pro své úředníky i pro neziskové organizace.

"Nejsložitější bylo zajistit fungování školy právě v době rekonstrukce, kdy děti musely dojíždět do centra města," popsala ředitelka školy Jaroslava Cháberová.

Nová škola má osmnáct tříd, kam může chodit více než 500 dětí. V současné době navštěvuje novou základní školu 291 žáků, které učí 24 kantorek.

Nová budova vyrostla navzdory stížnostem a protestům některých obyvatel v okolí. Začala se stavět v roce 2010 a její součástí je i jídelna a tělocvična, která má na střeše víceúčelové osvětlené hřiště.

Děti se učí anglicky, španělsky i rusky

Že je škola nová, je vidět na každém kroku. Od učeben až po jídelnu, multifunkční kulturní sál nebo zimní zahradu pro výuku pěstitelských prací. Angličtina se zde učí od první třídy a v dalších ročnících mohou děti začít s němčinou, španělštinou, francouzštinou nebo ruštinou. V počítačových učebnách mají k dispozici interaktivní tabule.

"Vyhovuje nám hlavně menší kolektiv, kdy ve třídě je jen dvacet dětí, a učitel se jim tak může věnovat více individuálně," pochvalovala si jedna z maminek.

V každém ročníku tu mají dvě třídy. Podle celostátních statistik žáků mírně přibývá. "Proto doufám, že školy nezůstanou prázdné. Je ale třeba hodně přemýšlet, v kterých místech a jakým způsobem rozvíjet možnosti pro školní docházku," poznamenal ministr školství Petr Fiala, který přijel školu otevřít.