Levobřežní cyklostezka z Českých Budějovic do Hluboké nad Vltavou je...

Levobřežní cyklostezka z Českých Budějovic do Hluboké nad Vltavou je nejfrekventovanější trasou v Jihočeském kraji. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Nové cyklotrasy na jihu Čech vedou po železné oponě a podél vodáckých řek

  • 9
Teplé počasí láká na kola. Na jihu Čech se mohou turisté na bicyklech vrhnout na dvě nově značené páteřní cyklotrasy. První je Příhraniční, jinak zvaná cyklotrasa Železné opony, druhou je cesta Lužnice - Nežárka. Dohromady mají několik set kilometrů napříč krajem.

"Co se týká Lužnice - Nežárka, tak vyznačená je zatím jen část Nežárka. Lužnici chceme stihnout do hlavní sezony, tedy do června," upřesnil ředitel Nadace Jihočeské cyklostezky Vladimír Votřel.

Slavnostní otevření se podle něj plánuje na 7. června. Hlavní rameno cesty vede z Českých Velenic do Suchdola, na Třeboňsko, Veselí, Soběslav, Tábor, Bechyni a Týn nad Vltavou. Rameno Nežárka začíná před Jindřichovým Hradcem a pokračuje směrem ke Stráži nad Nežárkou a Veselí nad Lužnicí.

Páteřní cyklocesty v Jihočeském kraji

Vltavská: vede od Pramenů Vltavy až do Mělníka.

Otavská: sleduje řeku Otavu z Modravy po soutok s Vltavou.

Příhraniční: na jihu a v Rakousku má délku 320 kilometrů. Vede od Černé Hory (hranice s Plzeňskem) až k Písečné (hranice s jižní Moravou).

Lužnice - Nežárka: Má dvě větve sledující řeky Nežárku a Lužnici až po soutok s Vltavou u Týna nad Vltavou. Vyznačená je zatím část Nežárka.

Zlatá stezka: Chtějí ji vyznačit do roku 2015. Sleduje historickou stezku z Pasova do Čech. První větev povede přes Vimperk a do Strakonic. Druhá směrem na Prachatice a do Putimi. V obou případech k soutoku s Otavou.

"Je méně náročná, terén není příliš kopcovitý, a proto je vhodnější pro celé rodiny. Na druhé straně je nutné počítat s tím, že vede ze značné části i po komunikacích, kde jezdí motorová vozidla," upozornil Votřel.

Pravým opakem Lužnice je druhá cesta zvaná Příhraniční. Táhne se podél státní hranice přes celou Šumavu, zasahuje do Rakouska a vrací se zpět, pokračuje přes Vyšší Brod na Novohradsko, České Velenice, opět do Rakouska a do Čech se dostane až na Novobystřicku, odkud míří na Moravu.

"Její největší předností je, že je přibližně z 80 procent na trasách mimo silnice. Vede v náročnějším terénu a podle mě je velmi atraktivní," pokračoval Votřel.

Nadace chce k oběma nově proznačeným trasám ještě letos vydat také mapy, které pak hodlá distribuovat zdarma například v infocentrech.

Zatímco ještě loni mohli lidé využívat v kraji dvě páteřní cesty, letos jsou už čtyři a do zkompletování zbývá jen jedna. Je to Zlatá stezka, která bude mít také dvě ramena a kopíruje historickou cestu z německého Pasova směrem do Prachatic. Druhá větev povede do Vimperka a obě se pak napojí na Otavskou cestu ve Strakonicích, respektive Putimi. Vyznačená by měla být v roce 2015.

Pravobřežní stezka do Hluboké

Hotová už je také pravobřežní cyklostezka z Českých Budějovic do Hluboké nad Vltavou. Cyklisté tak mohou opustit přetížený levý břeh, kde bude více místa pro bruslaře. "Na pravém břehu je zpevněná šotolinová cesta, na níž se cyklisté osamostatní," řekl starosta Hluboké Tomáš Jirsa.

Zároveň Jirsa oznámil, že slavnostní otevření této stezky se uskuteční 19. dubna včetně doprovodného programu, kdy cyklisté zahájí sezonu a vyrazí do Purkarce, Týna nad Vltavou a Temelína.

Také na dalších místech kraje budou přibývat cyklostezky či trasy. Jedna z nich propojí zhruba pět kilometrů vzdálené obce Putim a Kestřany. "Měla by být hotová ještě letos. Akci má na starosti Svazek obcí regionu Písecko," doplnil starosta Putimi Petr Matouš.

Další stezku staví u zámku Kratochvíle ve směru do Netolic na Prachaticku. V plánech je také část stezky ze Zlivi k Hluboké. Některé obce či města pak čekají, jestli se s novým dotačním obdobím objeví také nové grantové programy podporující cykloturistiku, aby se mohly pustit do dalších akcí.

Celkem je dnes v Jihočeském kraji na pět tisíc kilometrů vyznačených tras.