Ve výslechové místnosti pro děti jsou nenápadně ukryté tři kamery. Dvě statické...

Ve výslechové místnosti pro děti jsou nenápadně ukryté tři kamery. Dvě statické a jedna, která se umí otáčet kolem dokola. | foto: Martin Beneš, MF DNES

Výslechové místnosti na policii v Písku připomínají hernu a obývák

  • 1
Svědci a oběti zločinů se při výsleších na policii v Písku budou cítit lépe. A to díky novým komfortním místnostem, které spíš připomínají obývací pokoje. Hlavně pro děti, které zažily něco nepříjemného, budou nové výslechové místnosti mnohem méně stresovým prostředím než dosud užívané kanceláře.

Výslechová místnost pro děti vypadá jako herna. Stěny jsou vymalovány veselými barvami, jsou tu malé židličky i stoleček. Nechybějí ani plyšáci.

„Jsme si vědomi, jak jsou zvláště děti a staří lidé traumatizováni z toho, co je potkalo. My s nimi musíme pracovat, musíme udělat určité procesní úkony. Naším cílem je, abychom tyto lidi ještě více nestresovali. Proto jsme vybudovali prostředí, ve kterém se budou cítit pohodlněji než v klasické strohé policejní kanceláři,“ vysvětlil smysl nových prostor šéf píseckých policistů Jiří Surma.

Jedná se o ojedinělé zařízení v kraji, podobné mají policisté pouze v Lišově, tam už je ale technicky zastaralejší. Přestavba tří místností v Písku včetně technického vybavení vyšla na čtvrt milionu. Většinu zaplatilo Ministerstvo vnitra, částí přispělo i město Písek.

Výbavu a technologii si policisté navrhovali sami, jezdili se dokonce inspirovat do zahraničí. Sami si místnosti zařizovali a malovali. Jeden pokoj je určený dětem, druhý dospělým a třetí je čistě technický - jakýsi velín, odkud se řídí výslechy a ovládají kamery.

Výbavu a technologii si písečtí policisté navrhovali sami, jezdili se dokonce inspirovat do zahraničí.

Například v místnosti pro děti jsou nenápadně ukryté tři kamery. Dvě statické a jedna, která se umí otáčet kolem dokola. „Je to z důvodu, že počítáme s tím, že dítě bude neposedné a bude se během výslechu pohybovat po místnosti. Tato kamera nám umožní snímat detaily z jakéhokoli místa,“ popsal preventista písecké městské policie Jaroslav Rapant, který projekt organizoval.

Výslech dítěte bude probíhat tak, že si s ním bude povídat jedna speciálně vyškolená policistka, z technické místnosti budou skrze kamery výslech pozorovat všichni účastníci řízení - advokáti a další osoby, které ukládá trestní řád. Ti mohou policistku při výslechu požádat, aby se zeptala na další věci.

„Dítěti, které je traumatizované tím, že se stalo obětí zločinu či bylo jeho svědkem, se bude těžko mluvit před tolika lidmi. Jsou tu i hračky. Některé děti se brání sdělit svůj zážitek dospělé osobě. Mohou ho ale pošeptat třeba panence,“ doplnil Surma.

Písecká starostka Eva Vanžurová jako bývalá ředitelka základní školy ví, jaké to je, když děti jdou vypovídat na policii. „Vytvoření takových místností proto považuji za vynikající nápad. Je to prostředí, které je pro ně přirozené,“ pochvalovala si starostka.

Výslechové místnosti přitom bude moci využívat i státní zastupitelství či orgány péče o děti a mládež. „Jestli třeba u soudu bude potřeba vyslechnout zvlášť zranitelnou oběť, bude to možné,“ dodal Surma.