Dračí tlama ukazuje svou dračí podobu hlavně v zimě, kdy jí díky odtávajícímu...

Dračí tlama ukazuje svou dračí podobu hlavně v zimě, kdy jí díky odtávajícímu sněhu a mrazu narostou ostré zuby v podobě rampouchů | foto: Vladimíra Hrdinová

Nové značení Medvědí stezky na Šumavě odhalí i Dračí tlamu

  • 0
Na šumavské Medvědí stezce se už neztratíte. Druhá nejstarší naučná trasa v České republice vyznačená v roce 1966 dostala nové značení a lepší infotabule. Na 15kilometrovou trasu určenou pro pěší se můžete vydat i v zimě. Když napadne sníh, je část od Jeleních Vrchů do Černého Kříže sjízdná na běžkách.

Nejstarší naučná stezka na Šumavě se dočkala obnovy informačních panelů a také doplnění orientačního značení. Medvědí stezka tak na své žlutě značené trase, která byla prvně zakreslena už před 48 roky, turistům nabídne pohled nejen na proslavené skalní útvary, ale i další místa, která byla před turisty v posledních letech víceméně skryta.

„Kromě obnovy stávajících panelů jsme také doplnili označení dalších skalních útvarů podle původního průvodce vydaného v roce 1967. Po letech tak návštěvníci uvidí například Dračí tlamu, která se donedávna skrývala za větvemi stromů a keřů. Tato skála svou dračí podobu ukazuje hlavně v zimě, kdy jí díky odtávajícímu sněhu a mrazu narostou ostré zuby v podobě rampouchů,“ popsala jeden ze skalních útvarů Markéta Rudlová z odboru řízení projektů Správy NP a CHKO Šumava, která má obnovu naučné stezky na starost.

Práce na obnově stezky, která v roce 1966 vznikla jako teprve druhá naučná stezka v celé republice na popud prachatických ochránců přírody, v letošním roce už zastavila nepřízeň počasí. „Před námi je ještě oprava dřevěných stupňů ve směru od Ovesné a rekonstrukce poválkových chodníků u Jeleního jezírka a v prameništi mezi Viklanem a Kamennou kráskou,“ popsala Rudlová.

Medvědí stezka

Skalní útvary vzniklé zvětráváním žuly jsou největším lákadlem 15 kilometrů dlouhé stezky, která vede v místech, kde ještě v polovině 19. století žili medvědi. Poblíž trasy stojí pomníček, kde byl v listopadu 1856 zastřelen poslední medvěd na Šumavě.
V Jeleních Vrších objeví turisté i stopy po dávném působení člověka na Šumavě, Schwarzenberský plavební kanál s 429 metrů dlouhým tunelem. Součástí plavebního systému bylo i uměle vybudované Jelení jezírko, ze kterého se voda při plavení dříví odpouštěla tak, aby kmeny v kanále mohly překonat i nerovnosti terénu.
Při putování po Medvědí stezce nezapomeňte odbočit k Medvědímu kameni (Bärenstein) - dojdete na místo, kde byl 14. listopadu 1856 zastřelen poslední šumavský medvěd, jehož vycpanina je součástí expozice loveckého zámečku Ohrada u Hluboké nad Vltavou.
Když se chcete vydat na Medvědí stezku, nechte auto v Nové Peci a vlakem dojeďte do zastávky Ovesná, kde trasa začíná. Dojdete po ní do Černého Kříže, kde nastoupíte do vlaku na Novou Pec. Autem můžete dojet do Jeleních Vrchů.

Opravy chodníků by měly být dokončeny ve chvíli, kdy na Šumavě roztaje sníh, tedy tak, aby byla stezka pro návštěvníky připravená na začátek jarní sezony. Podle mluvčího Správy Národního parku Šumava Jana Dvořáka ale není žádný důvod, proč by si turisté nemohli projít stezku už letos.

„I přes chodníky, které jsou místy v horším stavu, se dá bez problémů projít, místy možná jen se zvýšenou opatrností,“ podotkl Dvořák a připomněl, že stezka je přístupná celoročně a je určena výhradně pro pěší návštěvníky.

„Letos jsem se byl na Medvědí stezku podívat asi po patnácti letech a musím říct, že jsem tam málem zabloudil. Pravidelně trávím letní dovolenou v Nové Peci, mám ten kout Šumavy rád. Užívám si i to, že tam většina lidí jezdí na kole a pěšky potkávám jen minimum lidí. Přitom právě pro pěší turistiku je tahle oblast se svými úzkými pěšinkami jako stvořená. Jsem rád, že stezka dostala péči, jakou si zaslouží, a těším se, až se tam za rok zase podívám,“ prohlásil turista Stanislav Pfefer.