Proti krajské koalici ČSSD a KSČM se v sobotu v Českých Budějovicích konala už pátá demnstrace.

Proti krajské koalici ČSSD a KSČM se v sobotu v Českých Budějovicích konala už pátá demnstrace. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Radní z KSČM vystřídá advokát a stranický kádr. Čeká, že bude terčem

  • 28
Tomeš Vytiska z KSČM se zřejmě stane novým jihočeským krajským radním pro školství. Nahradí komunistku Vítězslavu Baborovou, která končí kvůli zdravotnímu stavu. Jindřichohradecký advokát má bohaté zkušenosti s komunální politikou. Zasedá i v několika dozorčích radách.

"Jsem připraven být dalším terčem na ostře sledovaném postu krajského radního pro školství," tvrdí s nadhledem Tomeš Vytiska.

O svých plánech na tomto místě však ještě nechce mluvit. "Zatím nejsem do této funkce zvolený a s problematikou nejsem seznámený. Proto nechci spekulovat," řekl Vytiska.

Tomeš Vytiska je krajským zastupitelem od roku 2000, zastupitelem města Jindřichův Hradec je od roku 1990. Je členem ÚV KSČM a také OVV KSČM v Jindřichově Hradci. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a živí se jako advokát. Vytiska je ženatý a má dvě dospělé děti.

Osmapadesátiletý jindřichohradecký advokát je však na rozdíl od končící krajské radní pro školství a stranické kolegyně v dresu KSČM Vítězslavy Baborové v politické kariéře mnohem ostřílenější.

Kromě letitého působení v komunální politice v jindřichohradeckém i krajském zastupitelstvu je také členem Ústředního výboru KSČM a Okresního výboru KSČM v Hradci. Zasedá i ve finančním výboru hradeckého zastupitelstva a v několika dozorčích radách, například v jindřichohradecké nemocnici a Národním muzeu fotografie.

Na jednání krajských zastupitelů patří k těm, kteří jsou slyšet. Jako opoziční zastupitel hájil tvrdě program KSČM, předchozí krajskou vládu kritizoval třeba za to, že v červnu 2010 rozhodla o zrušení úhrad poplatků za pacienty z regionu v krajských zdravotnických zařízeních.

Zapojoval se však tvrdě i do diskusí o krajském školství a odsoudil poslední slučování středních škol, při němž zastupitelé spojili například strakonickou strojnickou průmyslovku a učiliště nebo soběslavské technické učiliště s praktickou školou.

"Je evidentní, že se tu střetl zájem kraje se zájmy místními," podotkl tehdy Vytiska, který ostře kritizoval způsob přípravy optimalizace krajských škol.

Advokátní praxi si Vytiska otevřel v Hradci v roce 1990, v současnosti spolupracuje s dalšími dvěma partnery. "Venkovský advokát musí zvládnout každé právo, aby se uživil," vysvětluje.

Podle jindřichohradeckého radního a exstarosty Karla Matouška (ODS) má Vytiska jako advokát ve městě dobrou pověst a na radnici mu šlo vždycky o rozvoj Hradce. "Ale jak mu to půjde s krajským školstvím, to jsem docela zvědavý," očekává.