Sestry Radka Dušáková (vlevo) a Daniela Candrová předvádějí nový přístroj...

Sestry Radka Dušáková (vlevo) a Daniela Candrová předvádějí nový přístroj českobudějovické nemocnice za 107 milionů korun. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Přístroj za 107 milionů zlepšuje léčbu nádorů v budějovické nemocnici

  • 0
Onkologové v českobudějovické nemocnici využívají k léčbě pacientů s obávanými nádorovými onemocněními nový lineární urychlovač. Špičkový přístroj za 107 milionů korun podstatně zvýšil možnosti, rozsah, kvalitu a komfort léčby pro nemocné z celého kraje i sousedních regionů.

Novinka poskytuje i vyšší stupeň radiační ochrany než starší typy.
„Přístroj, který se řadí mezi nejmodernější urychlovače na světě, disponuje dokonalejším systémem ozařování. Kromě přesného zasažení nádoru nabízí i průběžnou úpravu pacientovy polohy podle jeho anatomických poměrů, minimalizaci zatížení zdravých tkání a zajištění optimální dávky záření v co nejkratším čase,“ uvedl primář onkologického oddělení budějovické nemocnice Václav Janovský.

Ročně přijmou na tomto oddělení 1 100 až 1 200 nových pacientů s diagnostikovaným nádorovým onemocněním, přičemž léčbu na lineárním urychlovači podstupuje 900 až tisíc z nich.

„Počet výkonů na dvou těchto přístrojích v naší nemocnici je zhruba od 115 do 120 tisíc ročně. Z toho plyne, že každý pacient dochází na záření opakovaně, aby byla léčba efektivní. Například muži s nádorem prostaty potřebují malou dávku ozáření 40 až 50krát,“ popsal ředitel úseků zdravotní péče budějovické nemocnice Jaroslav Novák.

Přitom onkologicky nemocných pacientů stále přibývá. U žen se nejčastěji vyskytuje rakovina prsu, pohlavních orgánů a tlustého střeva, u mužů dominuje rakovina plic, tlustého střeva a prostaty. Budějovičtí specialisté denně ozařují ve směnném provozu 90 až 120 lidí. Jejich poměrně vysoký počet je dán právě tím, že pacienti s rakovinou musí přicházet na ozařování opakovaně v pravidelném intervalu.

„Stále apelujeme na lidi, aby se víc starali o své zdraví. Léčíme zde například ženy, které 30 i více let nenavštívily gynekologa. Přitom je třeba si uvědomit, že právě některé gynekologické nádory lze řešit se stoprocentní úspěšností ještě v takzvaném předrakovinném stadiu,“ poukázal primář Janovský.

Ještě letos v listopadu, či prosinci se chystají v českobudějovické nemocnici vyměnit i druhý dosluhující lineární urychlovač. Její vedení opět počítá s tím, že pětaosmdesát procent z předpokládaných 110 milionů korun pořizovacích nákladů pokryje z evropských fondů.