Budova Jihočeské vědecké knihovny na Lidické třídě v Českých Budějovicích. | foto: Jihočeská vědecká knihovna (www.cbvk.cz)

Jihočeská vědecká knihovna v moderní budově? Nový šéf ji plánuje

  • 0
Chce posílit propagaci, pořádat víc kulturních akcí, přemýšlí o stavbě moderní budovy. Nový ředitel Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích má velké cíle. Ivo Kareš do šéfovského křesla usedne 1. listopadu.

"Rád bych, aby byla knihovna přívětivější a otevřenější návštěvníkům. Musí fungovat jako instituce pro čtenáře, ale i jako místo pro setkávání lidí všech věkových kategorií," říká osmačtyřicetiletý Ivo Kareš.

Bývalý učitel a současný náměstek pro knihovnické služby nastoupí do funkce 1. listopadu. V polovině září ho jmenovali jihočeští radní. Výběrového řízení se zúčastnil spolu s dalšími dvěma uchazeči. Komisi zaujal mimo jiné důrazem na marketing a propagaci. V Jihočeské vědecké knihovně pracuje od roku 1997.

Ivo Kareš pomáhal odstraňovat škody po povodních v roce 2002.

"Budu navazovat na současnou práci knihovny. O tom, že byla dobrá, svědčí stabilní počet čtenářů. Ten se v posledních letech pohybuje kolem devatenácti tisíc," líčí Kareš.

Chce však reagovat i na moderní trendy. Rád by například víc využíval elektronické čtečky. "Situaci nám komplikuje legislativa, která neumožňuje knihovnám nabízet nové e-knihy. Volná práva jsou jen na knihy, jejichž autor je nejméně 70 let mrtvý," popisuje.

Vedle důrazu na děti a mládež hodlá zvýšit aktivity pro seniory. "Knihovna je pro ně často poslední záchytný bod v životě. Proto bych pro ně rád připravoval víc kulturních a společenských akcí," přemýšlí.

Jeho velkou vizí je stavba nové budovy. "Budějovice si zaslouží velkou moderní knihovnu. Buď by se jednalo o přístavbu na Lidické, nebo o projekt na úplně jiném místě," míní Kareš.

Podle něj je Jihočeská vědecká knihovna v republice ojedinělá tím, že funguje zároveň jako vědecká a městská knihovna. "Nabízíme služby oběma skupinám klientů. To jinde není," podotýká.

Bývalý učitel zatoužil po změně

Kareš vystudoval obor fyzika-základy techniky na budějovické pedagogické fakultě. Potom učil na Základní škole Nerudova, Gymnáziu Jírovcova a vedl cvičení na Jihočeské univerzitě. "V roce 1997 jsem ale zatoužil po změně a nastoupil do knihovny," říká.

Doma má stovky knih, v mládí četl ruské autory nebo Čapka, dnes dává přednost hlavně literatuře faktu. Rád si odpočine na kole, na výlety vyjíždí s manželkou a synem. Podílí se také na projektu Kohoutí kříž, který mapuje šumavskou německou literaturu.

S dosavadní ředitelkou knihovny ho spojuje láska k fantasy literatuře. Zatímco Kareš má rád Tolkiena, Květa Cempírková zase Terryho Pratchetta. Cempírková opouští šéfovské křeslo po 37 letech. S knihovnou však bude dál spolupracovat.

"Chci pokračovat ve zpracovávání ojedinělé sbírky ex libris z pozůstalosti Svatopluka Samka," dodává odcházející ředitelka.