Lepší technika zvyšuje kvalitu škol. Ředitelé, kteří žádají o dotace, to dobře vědí. Mopderní CNC stroje využívají například ve Střední průmyslové škole automobilní a technické v Lidické ulici. (Na snímku z loňského října.)

Lepší technika zvyšuje kvalitu škol. Ředitelé, kteří žádají o dotace, to dobře vědí. Mopderní CNC stroje využívají například ve Střední průmyslové škole automobilní a technické v Lidické ulici. (Na snímku z loňského října.) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

O milionové dotace pro střední školy smějí žádat jen vyvolení

  • 5
Střední odborné školy se mohou ucházet o 194 milionů korun z Evropské unie. Jenže ne všechny. Jak zjistila MF DNES, Jihočeský kraj udělal bez jasně stanovených pravidel vlastní předvýběr, kdo o peníze může žádat. Ředitelé škol si na to stěžují.

Ředitelům se nelíbí, že přicházejí o šanci získat evropské dotace na nákup nových strojů, které umožní modernizovat výuku. O dotace v rámci 19. výzvy ROP Jihozápad mezi sebou soutěží střední a vyšší odborné školy z Jihočeského a Plzeňského kraje.

Jenže místo toho, aby krajský úřad usiloval o to, aby žádosti o dotace do této výzvy podalo co nejvíce jihočeských škol, a tím se zvýšila šance na úspěch místních projektů, znemožňuje mnoha školám, aby žádost vůbec podaly.

Vše nasvědčuje tomu, že rozhodnutí je pouze na jedné osobě - krajské radní pro školství, mládež a tělovýchovu Janě Krejsové (ČSSD). "Žádné projekty se nevybraly, to se teprve připravuje. Teprve jednáme se školami," tvrdí Krejsová. Jenomže MF DNES má k dispozici dopis, ze kterého je patrné, že řada škol byla už vyřazena. A nikdo neví, podle jakých kritérií. Pod dopisem ze začátku března je podepsaná právě Krejsová.

Kdo smí žádat, záleželo jen na krajské radní

"Váš záměr nedoporučuji k předložení do uvedené výzvy," stojí v dopise, který dostalo několik škol. "Velmi ráda se s Vámi osobně setkám a podrobně si Váš záměr vyhodnotíme, ale s ohledem na časové dispozice toto rozhodnutí berte jako konečné," píše se v závěru.

Někteří ředitelé jsou velmi rozzlobení. Jeden z nich byl odmítnut dřív, než žádost oficiálně podal. "Řekli mi, že už jsou peníze v podstatě rozděleny. Podat žádost můžu, ale je to jen formalita, protože mi ji zamítnou," kroutil hlavou ředitel, který si nepřál zveřejnit své jméno. Školy by přitom mohly žádat o peníze až do června.

Podobně - a z obavy o potíže ve své práci anonymně - hovoří i další ředitelka střední odborné školy. "Dostali jsme stanovisko paní Krejsové, že náš projekt nebyl vybrán. Když jsme se ptali, jak je možné, že to bylo ještě před zasedáním rady kraje, tak nám řekli, že to bylo na osobní odpovědnost paní Krejsové," sdělila ředitelka.

Existenci dopisu potvrdil i ředitel Střední školy technické a obchodní Dačice Pavel Kopačka. "Ten dopis nám taky přišel. Je to vůle zřizovatele. Mají nějaké vyhodnocení, kdo podá, a kdo nepodá," uvedl s tím, že jeho škola chtěla žádat o dotaci na technologie do programování CNC za tři miliony korun. Kvůli rozhodnutí kraje však žádost o dotaci podat nemohou.

Soutěžit by při dobré vůli mohli všichni zájemci

"Samotné vyhotovení žádostí stojí velké peníze. A pokud by nakonec uspěly všechny projekty, kraj by neměl na spolufinancování. Proto má kraj pravomoc vybrat ty, které o dotace požádají," prohlásil hejtman Jiří Zimola (ČSSD).

Jenže podle pravidel evropského dotačního programu úspěšní žadatelé mohou nakonec přislíbené peníze odmítnout. Kraj by se tak mohl klidně rozhodnout o tom, koho podpoří, až po vyhodnocení projektů Regionální radou. MF DNES také zjistila, že už je v podstatě vybráno šest projektů. To potvrdil i jeden z úředníků kraje.

"Rozhodla o tom paní Krejsová," řekl pod podmínkou anonymity. Ředitelé škol se proto domnívají, že o tom, kdo může žádost podávat, rozhodovalo pouze to, jaké má škola kontakty na politickou reprezentaci kraje.